"Nieobliczalność i bezkompromisowość Trumpa". Były oficer wywiadu wskazuje antidotum na Putina
2025-01-25, 16:00
- Donald Trump nie lubi przegrywać. Nie chciałby też przegrać wojny w Ukrainie. Wytyka mu się ewakuację wojsk USA z Afganistanu i reperkusje z tym związane. Wycofanie się USA z Ukrainy pod dyktando Putina byłoby porażką prezydenta USA - mówił w "Strefie Wpływów" podpułkownik Marcin Faliński, były oficer wywiadu i pisarz, komentator oraz ekspert ds. służb specjalnych.
Donald Trump chce spotkać się z Putinem tak szybko, jak to możliwe, aby doprowadzić do zakończenia wojny z Ukrainą. Wyraził przy tym chęć podjęcia działań na rzecz ograniczenia broni nuklearnej.
Gość "Strefy Wpływów" podkreślił, że w sprawie pokoju w Ukrainie każda ze stron musi ustąpić. - Oczywiście nikt tego głośnie nie powie, bo zostanie posądzony o zdradę. Nie zgadzam się jednak z niektórymi ocenami, że może dojść do sprzedaży Ukrainy. Zmieniło się najbliższe otoczenie Trumpa, to zupełni inni ludzie niż podczas pierwszej kadencji. Zmieniła się też sytuacja międzynarodowa. Do tego Trump nie lubi przegrywać. Nie chciałby też przegrać wojny w Ukrainie. Wytyka mu się ewakuację wojsk USA z Afganistanu i reperkusje z tym związane. Wycofanie się USA z Ukrainy pod dyktando Putina byłoby porażką Trumpa. Jego nieobliczalność i bezkompromisowość mogą być antidotum na Rosję - powiedział podpułkownik Marcin Faliński.
Posłuchaj
Grenlandia i Kanada
Przed zaprzysiężeniem na prezydenta USA Trump sygnalizował chęć przejęcia Grenlandii i Kanady, która miałaby się stać 51. stanem Ameryki. - Eksperci od kilkunastu lat wskazują, że Przejście Północno-Zachodnie (droga morska łącząca Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym) w końcu się otworzy. To przejście między rynkami Azji i Europy, droga transportu towarów pomiędzy tymi kontynentami stanie się krótsza. Dochodzi do tego czynnik militarny. Rosjanie przepychają się w Arktyce, a Dania nie jest w stanie utrzymać Grenlandii w razie zagrożenia. Nie obroni wyspy przed desantem "białych ludzików". Podobnie Kanada nie jest w stanie sama zabezpieczyć swojego ogromnego terytorium. Wyzwania są naprawdę duże - tłumaczył były oficer wywiadu.
Kanał Panamski
Na początku XX w. Stany Zjednoczone zajęły obszar, który później stał się Kanałem Panamskim. W tamtym czasie był on częścią Kolumbii, od której następnie oderwała się Panama. Amerykanie zaprojektowali i zbudowali kanał. Jednak w 1977 roku USA zawarli porozumienie z Panamą i przekazali jej odpowiedzialność za drogę wodną. Od końca 1999 roku kanał w całości jest własnością Panamy. - Przerzucenie floty z Atlantyku na Pacyfik, przy ewentualnym konflikcie Chinami byłoby dla USA ogromnym obciążeniem. Rosjanie posiadają w Panamie grupy Specnazu, które przygotowane są do dywersji. Działania Trumpa mają wymiar strategiczny, on przygotowuje się do starcia z Chinami - wyjaśniał podpułkownik Faliński.
REKLAMA
Każdy odcinek "Strefy wpływów" dostępny jest na platformie podcastowej Polskiego Radia i na kanale YouTube Polskiego Radia 24.
"Strefa wpływów" to wspólny podcast polityczny radiowej Jedynki, radiowej Trójki i Polskiego Radia 24. Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski analizują najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia.
Polskie Radio gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wylicytuj wyjątkową szansę na udział w "Strefie Wpływów" – jednym z najpopularniejszych wideopodcastów politycznych w Polsce! Naszą aukcję znajdziesz TUTAJ >>>.
REKLAMA
***
Podcast: Strefa wpływów
Prowadzący: Renata Grochal, Jacek Czarnecki, Roch Kowalski
Gość: Marcin Faliński
Data emisji: 24.01.2024
Godzina emisji: 18.00
PR24/jt
REKLAMA