Gen. Skrzypczak: kwestia Grenlandii to konflikt w ramach sojuszu, a Trump potrzebuje silnego NATO
- Trump otworzył kilka puszek Pandory, to Panama, Kanada, Grenlandia, które w swoich wystąpieniach artykułuje jako obszary, które ma zamiar przejąć. Wydaje się, że jego wysiłek się rozprasza, a ten populizm w zasadzie nie ma żadnych odniesień do rzeczywistości czy do praktycznych działań w ciągu roku, czy dwóch lat - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Skrzypczak, generał broni Sił Zbrojnych RP w stanie spoczynku.
2025-01-22, 11:15
Donald Trump krytykuje sojuszników za i zapowiada wojnę celną z Unią Europejską. Amerykański prezydent stwierdził, że Europa wykorzystuje Stany Zjednoczone. Donald Trump powtórzył, że minimalny poziom wydatków obronnych w NATO powinien wynieść 5 procent PKB.
Waldemar Skrzypczak zwracał uwagę, że w wystąpieniach Trumpa trzeba oddzielić retorykę od rzeczywistych intencji prezydenta. Przykładem jest temat należącej do Danii Grenlandii, o której przejęciu mówił niedawno Trump, co wywołało lawinę komentarzy na całym świecie. - Kwestia Grenlandii to wywołanie konfliktu w ramach sojuszu, a moim zdaniem Trumpowi zależy na silnym NATO - zaznaczył gość audycji, podkreślając, że "nie ma w ogóle kwestii, aby Stany Zjednoczone chciały wyjść z NATO, one potrzebują paktu". Jak dodał, należy się spodziewać, że Trump podejmie wkrótce decyzje co do konsolidacji w ramach NATO.
Posłuchaj
Były dowódca Wojsk Lądowych komentował także sytuację w Ukrainie. - Wśród dowódców ukraińskich i ekspertów funkcjonuje od dawna opinia, że Rosjanie szturmują, co się da, żeby do czasu rozstrzygnięcia negocjacji, czy rozmów zająć jak największą część terytorium Ukrainy. Ich postępy na froncie wynikają z tego, że mają przewagę strategiczną, a Ukraińcy nie mają potencjału by tę ofensywę, którą prowadza na wielu kierunkach Rosjanie, zatrzymać - ocenił.
Skrzypczak dodał, że można oczekiwać zaostrzenia sankcji nakładanych przez USA na Rosję. - Jeżeli chodzi o rozmowy z Putinem, to wydaje się, że strategia Trumpa jest uzasadniona, nałoży lub zwiększy sankcje na Rosję, a jeśli Putin nie przystąpi do rozmów, to dalej będzie wspierał Ukrainę bronią lub amunicją, wyczerpywał armię rosyjską. Te dwa argumenty, zwiększenie sankcji i wspieranie Ukrainy, mogą zmusić Putina do tego, żeby chciał rozmawiać - mówił gość audycji.
REKLAMA
Podczas wystąpienia w Białym Domu amerykański przywódca podkreślił, że "przygląda się kwestii wysyłania broni na Ukrainę". Dodał też, że Unia Europejska powinna zwiększyć wydatki na pomoc Ukrainie w walce z rosyjską agresją.
Unia Europejska zatwierdziła już 15 pakietów sankcji wobec Rosji od czasu jej inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Trwają prace nad szesnastym pakietem. Sankcje mają dotyczyć różnych sektorów gospodarki oraz zamrożenia aktywów rosyjskiego banku centralnego.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Małgorzata Żochowska
Gość: Waldemar Skrzypczak, generał broni Sił Zbrojnych RP w stanie spoczynku
Data emisji: 22.01.2025
Godzina emisji: 09.38
REKLAMA
Źródło: PR24/ka
REKLAMA