Pracodawcy i pracownicy z równą reprezentacją w Radzie Dialogu Społecznego? Zmiany już w tym roku

W Radzie Dialogu Społecznego będą mogły zasiadać trzy najliczniejsze organizacje związkowe oraz trzy najliczniejsze organizacje pracodawców - tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o RDS. Obecnie pracodawcy są reprezentowani przez siedem organizacji. W audycji "Kapitał i Praca" o propozycjach zmian dyskutowali: prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan, Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Norbert Kusiak z OPZZ.

2025-02-02, 11:15

Pracodawcy i pracownicy z równą reprezentacją w Radzie Dialogu Społecznego? Zmiany już w tym roku
Zmiany w RDS mają dotyczyć m.in. zniesieniu dysproporcji w zakresie reprezentacji organizacji pracodawców i pracowników. Foto: Halfpoint/ Shutterstock

Rada Dialogu Społecznego została powołana w 2015 r. i zastąpiła Komisję Trójstronną. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, a stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów.

Od czasu jej powołania znacznie wzrosła jednak liczba organizacji pracodawców wchodzących w skład RDS co często utrudnia dialog, głosowania, dochodzenie do kompromisu. Nie do końca oddaje to też faktyczną reprezentatywność organizacji pracodawców, co przy podejmowaniu niezwykle ważnych gospodarczych i społecznych decyzji jest kluczowe.

Posłuchaj

Eksperci o zmianach w Radzie Dialogu Społecznego (Kapitał i praca) 26:08
+
Dodaj do playlisty

W połowie stycznia 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu ukazała się informacja o projekcie zmian w ustawie o RDS. Ich celem jest przede wszystkim zmniejszenie dysproporcji w reprezentacji stron społecznych. Autorzy zmian zauważyli, że od wejścia w życie ustawy liczba reprezentatywnych organizacji pracodawców wzrosła z czterech do siedmiu.

Aktualnie trzy organizacje związkowe uzyskały orzeczenia o reprezentatywności i zgłosiły swój udział w RDS. Są to: Forum Związków Zawodowych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

REKLAMA

Natomiast strona pracodawców jest reprezentowana przez przedstawicieli siedmiu organizacji pracodawców: Konfederację Lewiatan, Federację Przedsiębiorców Polskich, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Polskie Towarzystwo Gospodarcze, Związek Pracodawców Business Centre Club, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Rzemiosła Polskiego.

Dysproporcja w reprezentacji stron może negatywnie oddziaływać na jakość i efektywność dialogu prowadzonego w RDS.

Zobacz także:

***

REKLAMA

Audycja: Kapitał i praca
ProwadzącaAnna Grabowska 
Goście: prof. Jacek Męcina (Konfederacja Lewiatan), Marek Kowalski (Federacja Przedsiębiorców Polskich), Norbert Kusiak (OPZZ)
Data emisji: 01.02.2024
Godzina emisji: 15.06

Źródło: Polskie Radio 24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej