Coraz lepsze nastroje w przemyśle. Najnowsze dane
Początek roku to powiew optymizmu w polskim przemyśle. Wskaźnik PMI wzrósł w styczniu, z 48,2 do 48,8, po raz pierwszy od trzech miesięcy.
2025-02-03, 12:22
Polski przemysł łapie oddech?
Poprawa nastroju w polskim przemyśle wynikała głównie z wolniejszego spadku produkcji oraz nowych zapasów. Zostało to częściowo zniwelowane przez ponowy spadek zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym. Na początku tego roku liczba nowych zamówień napływających do polskich producentów nadal malała, przedłużając obecny, rekordowy spadek koniunktury, który rozpoczął się w marcu 2022 roku.
Jednak przedsiębiorcy widzą symptomy świadczące o możliwości poprawy. Zwiększa się bowiem optymizm konsumentów, co może mieć wpływ na produkcję, ale także są szanse na powrót koniunktury u głównych partnerów eksportowych. Mówił o tym Polskiemu Radiu Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Posłuchaj
Ale choć nastroje w przemyśle się poprawiły, to wskaźnik PMI nadal nie osiągnął neutralnego poziomu 50 punktów. PMI waha się od zera do stu punktów, przy czym odczyt powyżej 50 wskazuje na ogólny wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem, a poniżej 50 - jego spadek.
Wskaźnik PMI analizuje trendy w gospodarce - w pewnym uproszczeniu - na podstawie zachowań zakupowych podmiotów gospodarczych.
REKLAMA
Czytaj także:
- Polski przemysł ciągle pod kreską, choć są sygnały zmian. Dane PMI są jednoznaczne
- Polska gospodarka urosła w 2024. W górę ciągnęła ją konsumpcja
- Wojna handlowa Trumpa. Tusk odpowiada: bezsensowny paradoks
Źródło: Polskie Radio/AM/kor
REKLAMA