Europa wobec nowych wyzwań. "Musimy bardzo szybko odbudować zdolności obronne"

Mieliśmy do czynienia z sytuacją zarysowania przez Stany Zjednoczone nowego układu bezpieczeństwa w Europie, w którym Rosja wraca do stołu, jako partner. Takie słowa padły w Polskim Radiu 24, w którym gośćmi byli: generał Tomasz Piotrowski, były dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, i Marek Świerczyński z Polityki Insight. Eksperci odnieśli się do konferencji monachijskiej, na której z ust Amerykanów padały między innymi deklaracje o "zakończeniu wojny".

2025-02-15, 12:35

Europa wobec nowych wyzwań. "Musimy bardzo szybko odbudować zdolności obronne"
Bułgarscy i hiszpańscy żołnierze podczas ćwiczeń NATO "Steadfast Dart" - 2025”, Bułgaria, 13 lutego 2025 r. . Foto: PAP/EPA/VASSIL DONEV

Trwa konferencja w Monachium

Głównym tematem Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium jest kwestia zakończenia wojny na Ukrainie po ostatnich deklaracjach amerykańskiej administracji o rozpoczęciu negocjacji z Rosją.

Wśród uczestników konferencji są wiceprezydent USA J. D. Vance, sekretarz stanu USA Marco Rubio, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny NATO Mark Rutte. Polskę reprezentuje szef MSZ Radosław Sikorski.

USA zmieniają politykę zagraniczną

Generał Tomasz Piotrowski zaznaczył, że nie było dotąd mowy o szczegółach zakończenia wojny w Ukrainie. - Jest za wcześnie, żebyśmy spodziewali się konkretów. Musimy pamiętać, że w stosunku do poprzedniej administracji, obecna "delikatnie" zmienia niektóre wektory postępowania polityki zagranicznej, polityki ekonomicznej, więc siłą rzeczy to jest etap wskazywania wytycznych. Wszyscy oczekiwali na konferencję monachijską, wiedząc, że tam na pewno padną deklaracje, wytyczne, że będzie można wyczytać atmosferę, co też się dzieje - ocenił.

Posłuchaj

Gen. Tomasz Piotrowski i Marek Świerczyński o nowych realiach współpracy tranatlantyckiej (Cafe armia) 24:30
+
Dodaj do playlisty

Poza wojną w Ukrainie dzieje się bardzo dużo w całym krajobrazie bezpieczeństwa - zaznaczył Marek Świerczyński. Jego zdaniem, Stany Zjednoczone odchodzą od postrzegania Europy, jako kluczowego obszaru bezpieczeństwa. Świadczą o tym słowa sekretarza obrony Pete'a Hegsetha, który podczas wizyty w Polsce powiedział, że amerykańska obecność nie może być postrzegana jako wieczna.

REKLAMA

Europa będzie zdana na siebie?

Jak mówił Marek Świerczyński, europejska część NATO powinna się do tego przygotować. - W tym momencie jesteśmy w pewnym sensie postawieni pod ścianą. Musimy bardzo szybko dobudować europejskie zdolności, żeby ten bilans był bardziej zrównoważony, tak, żebyśmy byli w stanie sami sobie, jako kontynent europejski, jako europejska cześć NATO zapewnić te zdolności, których Amerykanie, co zostało nam bardzo jasno powiedziane, Europie już nie mogą zapewniać, czy też nie będą chcieli tego robić - mówił ekspert.

Pete Hegseth powiedział też, że powrót Ukrainy do granic z 2014 roku jest "nierealistyczny", a Stany Zjednoczone nie wierzą w wynegocjowanie członkostwa Ukrainy w NATO.

Czytaj także:

***

Audycja: Cafe Armia
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Gościegen. Tomasz Piotrowski, były dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych i Marek Świerczyński z portalu Polityka Insight
Data emisji: 15.02.2025
Godzina emisji: 8.06

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio 24 / ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej