Kolejny biegun zimna topnieje w oczach. NASA pokazała niepokojące zdjęcia
Śnieg w szybkim tempie topnieje na Alasce. NASA porównała aktualne zdjęcia satelitarne z zeszłorocznymi. Widać na nich, że pokrywa śnieżna na amerykańskim biegunie zimna mocno się zmniejszyła.
2025-02-08, 12:21
Topnieje śnieg na Alasce
Zdjęcia wykonały satelity Terra oraz Aqua. Przedstawiają one zanik pokrywy śnieżnej w okręgu Bristol Bay w południowej Alasce. Jeszcze rok temu cała okolica była biała, obecnie śniegu jest niewiele. Średnia wieloletnia grubość pokrywy śnieżnej w okresie od 1998 roku wynosiła tam 33 cm.
"Według Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA) od grudnia 2024 r. temperatury w całym stanie są od 3 do 6 stopni Celsjusza wyższe od normy, a lokalnie występują jeszcze większe anomalie" - podała NASA, dołączając zdjęcia okręgu Bristol Bay wykonane w styczniu 2024 i 2025 roku. Naukowcy dodali, że wysokie temperatury spowodowały stopienie istniejącego śniegu i lodu. Nowe opady występują w postaci deszczu.
W miarę postępujących zmian klimatu regiony arktyczne, takie jak Alaska, doświadczają szybkiego ocieplenia. Temperatury rosną tam nawet czterokrotnie szybciej niż w innych częściach świata. Średnia temperatura w Anchorage w styczniu wyniosła -1,5 st. C, a więc o 7 st. C powyżej średniej i była wyższa niż odczyty w trzydziestu innych stanach.
REKLAMA
Naukowcy tłumaczą, że regiony arktyczne "przekształcają się z lodówek w grzejniki". Wcześniej lód i pokrywa śnieżna odbijały słońce. Teraz, gdy topnieją, odsłaniają ziemię lub ciemne wody oceanu, które pochłaniają promienie słoneczne. A to z kolei napędza dalsze ocieplanie planety i topnienie kolejnych lodowców.
Czytaj także:
- Naukowcy pokazali skutki zderzenia Bennu z Ziemią we wrześniu 2182 roku
- Ogromna erupcja podwodnego wulkanu jeszcze w tym roku? Naukowcy alarmują
- Czerwona woda w kanale. "Jak strumień krwi"
Źródło: PolskieRadio24.pl/NOAA/NASA/ak
REKLAMA