Harvard zbadał dobrostan mieszkańców wielu krajów. Wynik Polski zaskakuje

Badacze z Harvardu i Instytutu Gallaupa sprawdzili dobrostan mieszkańców ponad 20 państw. Polska w kategorii subiektywnego poczucia szczęścia i zadowolenia z życia ma wyniki wyższe od średniej. - To dla nas zaskoczenie - mówi w Polskim Radiu 24 prof. Anna Zalewska z wydziału psychologii Uniwersytetu SWPS.

Robert Bartosewicz

Robert Bartosewicz

2025-04-09, 11:11

Harvard zbadał dobrostan mieszkańców wielu krajów. Wynik Polski zaskakuje
Polska w kategorii subiektywnego poczucia szczęścia i zadowolenia z życia osiąga wyniki wyższe od średniej.Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Badanie Harvardu i Instytutu Gallupa. Sprawdzili dobrostan w wielu państwach

Najnowsze światowe badanie rozkwitu (Global Flourishing Study), opracowane przez Harvard University we współpracy z Instytutem Gallupa, to jeden z najbardziej ambitnych i szeroko zakrojonych projektów dotyczących dobrostanu człowieka. Jego celem jest zrozumienie, co sprawia, że ludzie na całym świecie czują, że prowadzą dobre, spełnione życie - nie tylko pod względem materialnym, ale także emocjonalnym, społecznym i duchowym. W badaniu uwzględniono sześć głównych obszarów dobrostanu: zdrowie, relacje społeczne, sens życia, charakter i cnota, finansowa stabilność oraz szczęście.

Badacze celowo dobrali kraje reprezentujące bardzo różne kultury, poziomy rozwoju gospodarczego, religie i systemy polityczne. Badanie objęło ludzi z ponad 20 krajów i zostało zaprojektowane jako przedsięwzięcie długofalowe, z regularnym powtarzaniem ankiet przez kolejne lata. Wyniki mają pomóc zarówno naukowcom, jak i rządom czy organizacjom pozarządowym lepiej rozumieć, jak wspierać ludzi w osiąganiu pełni życia - niezależnie od tego, gdzie się urodzili.

Posłuchaj

prof. Anna Zalewska gościem Pawła Wojewódki (Pomówmy o tym) 20:13
+
Dodaj do playlisty

Prof. Anna Zalewska podkreśla, że w rozumieniu potocznym dobrostan jest najczęściej utożsamiany z jego subiektywnym poczuciem, z zadowoleniem z życia, z satysfakcją i ze szczęściem, ale także z przewidywaniem w tym zakresie następnych kilku lat. - W tym sensie Polacy mają wyższy dobrostan niż średnia z badanych krajów. Jest to dla nas trochę zaskoczeniem - mówi ekspertka. 

- To badanie było przeprowadzone u nas pod koniec 2023 roku. A z robionych wcześniej wynikało, że poziom dobrostanu obniżył się. Nawet z wielkiego światowego badania przeprowadzonego na stu krajach wynika, że w momencie wybuchu wojny w Ukrainie dobrostan obniżył się prawie na całym świecie. W tym badaniu wyszło, że on się pomału zmienia i odbudowuje, ale nie zależy to od wieku, od płci, a paradoksalnie - od pewnych właściwości osobowości. Ale wykryto również rolę mediów. Kiedy na przykład w mediach mówiono dużo więcej na temat wojny, to dobrostan się obniżał. Natomiast kiedy tych materiałów było mniej, dobrostan łatwiej się odbudowywał, był wyższy - dodaje rozmówczyni Polskiego Radia 24. 

REKLAMA

Prof. Zalewska: subiektywny dobrostan w Polsce ciągle rośnie

Jak zaznacza, w Polsce w 1999 roku optymizm i dobrostan były na bardzo niskim poziomie, ale potem rosły. - Kiedy weszliśmy do NATO i zmieniły się układy polityczne, pojawiła się nadzieja na zmianę rzeczywistości. Proszę sobie wyobrazić, że nawet w 2009 i 2010 roku, kiedy na świecie był straszny krach bankowy, finansowy, w Polsce poziom dobrostanu był wyższy niż w innych krajach europejskich - mówi prof. Anna Zalewska. 

To może być zgodne z powszechnym przekonaniem, że Polacy jako społeczność potrafią pokazać dużo pozytywnych cech w sytuacjach zagrożenia i w czasie kryzysu. - Nasza historia pokazuje, że potrafiliśmy wywalczyć naszą niepodległość, a teraz walczymy o nasz dobrobyt, dobrostan. Mamy pewne wyzwania, którym warto byłoby poświęcić więcej uwagi, natomiast nasz subiektywny dobrostan jest wyższy niż w innych krajach i on ciągle rośnie. Chociaż wcześniej odnotowano jego załamanie. Zatem wykazujemy odporność na trudne sytuacje - podkreśla ekspertka. 

Chociaż Polacy mają wysoki całościowy dobrostan, to - jak wskazują badania - nie zawsze są optymistyczni i nie zawsze czują się autonomiczni i niezależni. - W tych dwóch obszarach, poczucia autonomii i wolności, nasze społeczeństwo jest niżej od innych krajów. Przypuszczamy, że to może być i efekt wojny w Ukrainie, i bardzo ostrych sporów - sytuacji polityczno-społecznej, w tym polaryzacji postaw. To również może obniżać optymizm - zaznacza rozmówczyni Polskiego Radia 24. 

Czytaj także:

 ***

Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: prof. Anna Zalewska (wydział psychologii Uniwersytetu SWPS)
Data emisji: 8.04.2025
Godzina emisji: 21.06

Źródła: Polskie Radio 24/bartos/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej