Katecheci walczą o miejsca pracy. Rozpoczęli zbiórkę podpisów
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich (SKŚ) rozpoczęło zbiórkę podpisów pod projektem nowelizacji ustawy, wprowadzającej zmiany w lekcjach religii. W związku z nowymi regulacjami 11 tys. katechetów zagrożonych jest utratą stanowiska.
2025-04-10, 11:13
Katecheci zbierają podpisy. Boją się utraty pracy
Rozpoczęła się zbiórka 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem, przygotowanym przez organizację Ordo Iuris. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przewodniczący SKŚ, Piotr Janowicz, stwierdził, że "tylko oni chcieli przygotować go za darmo. Nie bylibyśmy w stanie za to zapłacić". Chodzi o zmiany wprowadzone przez szefową resortu edukacji Barbarę Nowacką. Zgodnie z nimi uczniowie mogą być łączeni w zróżnicowane wiekowo grupy. Ponadto ocena z religii nie jest wliczana do średniej na świadectwie.
Na tym nie koniec, ponieważ od przyszłego roku nastąpi również redukcja liczby godzin religii w szkołach - z dwóch do jednej tygodniowo. Według szacunków w związku z tymi zmianami pracę może stracić nawet 11 tys. katechetów.
Czego chcą katecheci?
SKŚ zwróciło się w tej sprawie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Ponadto, jak już wspomniano, rozpoczęła się zbiórka podpisów pod projektem nowelizacji. Warto wspomnieć, że w komitecie inicjatywy są nie tylko katecheci rzymskokatoliccy, ale również prawosławni i protestanccy. Domagają się oni dwóch godzin religii w tygodniu, oraz udziału oceny z tego przedmiotu w średniej na świadectwie. Ponadto ocena miałaby współdecydować o promocji do następnej klasy. Pojawia się jednak wątek malejącego zainteresowania uczestnictwem w tych lekcjach. W przypadku gdyby grupa liczyła poniżej 7 uczniów, stowarzyszenie proponuje organizowanie zajęć w grupach międzyszkolnych lub międzyoddziałowych (maksymalnie do 24 uczniów). Ponadto chcą zezwolenia na odmawianie pacierza oraz umieszczenia krzyży w salach lekcyjnych. Od 2026 roku Kościół planuje prowadzić zajęcia religii w salach parafialnych. Jest to odpowiedź na zmiany wprowadzone przez resort edukacji.
- Polska ma nowy kościół. Kolejny krok: religia w szkołach
- Powszechne katechezy w parafiach? Padła konkretna data
- Likwidacja Funduszu Kościelnego? "Nie może być ZUS-em kleru"
Źródło: Gazeta Wyborcza/wprost.pl/egz/kor
REKLAMA