Trump ma plan na przejęcie Grenlandii. "Bez użycia siły"
Donald Trump intensyfikuje działania na rzecz przejęcia kontroli nad Grenlandią. Jego administracja przygotowała plan, który - choć nie zakłada użycia siły - ma na celu przekonanie mieszkańców do zalet wynikających z przynależności do USA.
2025-04-11, 11:52
Trump chce przekupić mieszkańców Grenlandii?
W tym celu amerykański prezydent zamierza użyć m.in. zachęty ekonomicznej. Padła propozycja zastosowania rocznej subwencji w wysokości 10 tys. dolarów na każdego mieszkańca Grenlandii. Dla Stanów Zjednoczonych byłby to wydatek rzędu 570 mln dolarów rocznie. Warto wspomnieć, że Grenlandia otrzymuje obecnie od Danii 600 mln dolarów rocznie.
Pojawiły się głosy sugerujące, że amerykańską subwencję dla mieszkańców można by sfinansować z wydobycia metali ziem rzadkich i wielu innych cennych złóż, które występują na Grenlandii. Wśród nich wymienić można chociażby ropę naftową czy uran.
Pieniądze to jednak nie wszystko. Amerykański prezydent chce również przeprowadzić kampanie w mediach społecznościowych oraz kampanie reklamowe. "The New York Times" podaje, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego spotykała się już kilkukrotnie w tej sprawie. Opracowany miał zostać specjalny plan, a jego założenia zostały wysłane do poszczególnych departamentów.
REKLAMA
Będzie chciał wpłynąć na mieszkańców
Kampanie miałyby być oparte na związkach mieszkańców Grenlandii z rdzennymi mieszkańcami Alaski, czyli Inuitami. Zdaje się jednak, że Trumpowi chodzi przede wszystkim o złoża leżące na Grenlandii. Te w dużej mierze pozostają niewykorzystane. Amerykańscy urzędnicy, jak chociażby Michael Waltz, twierdzą, że USA mogą eksploatować te złoża w znacznie większym stopniu, niż jest to w stanie zrobić Dania.
- Prezydent Trump uważa, że Grenlandia jest strategicznie ważnym miejscem, i jest przekonany, że mieszkańcy Grenlandii byliby lepiej chronieni przez Stany Zjednoczone przed współczesnymi zagrożeniami w regionie Arktyki - mówił z kolei rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Brian Hughes.
Zniszczone stosunki z Danią
Wśród przedstawicieli Danii, na czele z premier Mette Frederiksen, panuje atmosfera szoku i bardzo negatywnych odczuć w stosunku do planu przejęcia Grenlandii przez USA. W kwietniu polityk odwiedziła wyspę. Podkreślała wówczas, jak bardzo aluzje Donalda Trumpa szkodzą stosunkom duńsko-amerykańskim.
- Wzorowaliśmy się na was. Inspirowaliście nas. Staliście na straży wolnego świata. Ale kiedy żądacie przejęcia części terytorium królestwa - gdy jesteśmy poddawani presji i groźbom - co mamy myśleć o kraju, który podziwialiśmy przez tyle lat? - pytała.
REKLAMA
- Cła na Chiny jeszcze wyższe. Trump znów podbija stawkę
- "Łaska" Trumpa i skłóceni "chłopcy". Kontrowersyjny komunikat Białego Domu
- Prawie milion osób straci prawo pobytu w USA. "Sami się deportujcie"
Źródło: The New York Times/egz/kor
REKLAMA