Legendy klasztoru na Świętym Krzyżu
Dominikanin ojciec Gaweł Włodarczyk przypomniał w Polskim Radiu 24 tradycje związane z Triduum Paschalnym, które od XI wieku są praktykowane w opactwie na Świętym Krzyżu. To legendarne w polskiej historii miejsce jest bohaterem reportażu "Świętokrzyskie Millenium" Doroty Bonieckiej-Górny.
2025-04-19, 23:00
W sobotę w Kościele katolickim przeżywany jest ostatni dzień i wieczór Triduum Paschalnego, często nazywanego Wigilią Paschalną. Podczas Triduum Paschalnego wierni wraz z kapłanami przeżywają mękę Chrystusa. W Wielki Czwartek ostatnią wieczerzę, w Wielki Piątek ukrzyżowanie Chrystusa, a w Wielką Sobotę liturgię światła i oczekiwanie na zmartwychwstanie.
Posłuchaj
Przykładem wspólnego przeżywania tych najważniejszych dla katolików świat są uroczystości w świętokrzyskim klasztorze na górze Święty Krzyż, o czym możemy się dowiedzieć z reportażu "Świętokrzyskie Millennium" Doroty Bonieckiej-Górny.
Radiowy reportaż odsłania tajemnice, które od wieków kryje klasztor na Świętym Krzyżu. Mówi nie tylko o jego legendach, ale także o oddziaływaniu na okolicznych mieszkańców oraz wiernych z Polski i z całej Europy. Jest także przypomnieniem historii klasztoru od XI wieku, kiedy to na szczycie Łysej Góry pojawili się pierwsi mnisi, wiodący pustelnicze życie i krzewiący nową wiarę, będący pionierami w dziedzinie farmaceutyki i hut szkła. Powstałe tu prawdopodobnie "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy dokument prozatorski napisany w języku polskim.
Święta relikwia i historia Polski
Nazwa klasztoru i wzniesienia pochodzi od przechowywanej tu relikwii – drzazgi z krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa Chrystusa, uznawanej za jedną z najcenniejszych relikwii na ziemiach polskich. W 1006 roku Dąbrówka sprowadziła na Łysą Górę, miejsce, które było od stuleci czczone przez pogan, benedyktynów.
REKLAMA
W świętokrzyskim klasztorze modlił się m.in. Władysław Jagiełło, podążający na wojnę z Krzyżakami, zakończoną bitwą pod Grunwaldem w 1410 roku. W 1819 zaborcy dokonali kasaty zakonu. Historia klasztoru jest odbiciem tragicznych dziejów naszego kraju. Po likwidacji zgromadzenia benedyktyni zamurowali ponoć spisaną historię zakonu, ale do tej pory jej nie odnaleziono.
***
Audycja: Co jest na tej taśmie?
Prowadząca: Dorota Boniecka-Górny
Gość: ojciec Gaweł Włodarczyk dominikanin
Data emisji: 19.04.2025
Godzina emisji: 22.06
PR24 / sw/kor
REKLAMA
REKLAMA