Góra lodowa odsłoniła na dnie tajemniczy świat. "Piękny i kwitnący ekosystem"
Naukowcy zbadali na Antarktyce dno morskie w miejscu, w którym - na początku roku - ogromna góra lodowa oderwała się od szelfu lodowego. To, co zobaczyli, przeszło ich oczekiwania.
2025-04-29, 21:21
Eksploracja głębin. "Wykorzystaliśmy okazję"
Grupa ekspertów z Oceanicznego Instytutu Schmidta udała się na Antarktykę w ramach międzynarodowej misji Challenger 150, której celem jest prowadzenie eksploracji i badań biologicznych głębin morskich. Początkowo naukowcy zamierzali udać się w miejsce, gdzie szelf lodowy styka się z Morzem Bellingshausena. Ale gdy odkryli, iż w pobliżu oderwała się góra lodowa - odsłaniając ogromne połacie dna morskiego - zmienili swoje plany - podaje serwis The Cool Down (TCD), zajmujący się tematyką ochrony środowiska i zmian klimatu.
Wcześniej dno morskie w tym miejscu było niedostępne dla badaczy. - Wykorzystaliśmy okazję, zmieniliśmy plan wyprawy i ruszyliśmy, aby zobaczyć, co dzieje się w głębinach - relacjonowała dr Patricia Esquete, która była przewodziła badaniom. Naukowcy wykorzystali zdalnie sterowany pojazd (ROV), który został - jak podaje TCD - "zaprojektowany do bezpiecznej eksploracji głębokich wód". Urządzenie zanurzyło się na głębokość ok. 1300 metrów.
Fascynujące odkrycie
Pojazd zarejestrował niezwykły podwodny świat. Zaobserwowany ekosystem był bogaty w rośliny i zwierzęta morskie. Występowały w nim m.in.:
- gąbki morskie
- ukwiały
- ośmiornice
- ryby lodowe
- ogromne pająki morskie
- Nie spodziewaliśmy się, że znaleźć ekosystem w tym miejscu będzie tak piękny i kwitnący - nie kryła ekscytacji dr Esquete, cytowana przez TCD. - Biorąc pod uwagę wielkość zwierząt, muszą istnieć tam od dziesięcioleci, jeśli nie przez setki lat - dodała. Naukowcy nie kryli zaskoczenia, jak bardzo ekosystem jest w stanie rozwijać się "bez pomocy substancji odżywczych spływających z wody". W ich ocenie z pomocą ekosystemowi mogły przychodzić prądy oceaniczne, które dostarczają "niezbędne zasoby".
REKLAMA
Ekspedycje mogą dać odpowiedzi na ważne pytania
TCD podkreśla, że eksploracja i badania dna morskiego pozwala nie tylko podziwiać niezwykłe środowisko, ale też lepiej zrozumieć, jak możemy chronić i wspierać ekosystemy. A tym samym dowiedzieć się, jak "lepiej zarządzać zasobami, oceniać wpływ człowieka, itd.".
Podobne badania prowadzone są także w innych rejonach świata. W głębinach u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei naukowcy odkryli kilka nieznanych gatunków zwierząt morskich. Z kolei u wybrzeży Nowej Zelandii - relacjonuje TCD - "podobna ekspedycja odkryła nowy gatunek osłonicy morskiej".
- Bałtyk gwałtownie się ociepla, trwa wymieranie dorsza
- "Zimna plama" na oceanie. Może to wpłynąć na klimat w Europie
- Największa góra lodowa na świecie blisko lądu. Brytyjska wyspa zagrożona?
Źródło: The Cool Down/łl
REKLAMA
REKLAMA