ADHD. "Są bardzo różne przyczyny takich objawów"
- Jako lekarz nie mogę zapominać, że ADHD wiąże się z całym mnóstwem różnego rodzaju powikłań, zdrowotnych. Od dwa razy częstszych migren, po padaczkę, a nawet do wypadków samochodowych -powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Jarosław Jóźwiak, psychiatra.
2025-04-30, 20:00
Środowisko medyczne, zwłaszcza w USA, stara się odchodzić od słowa choroba w przypadku ADHD, które ma bardzo silne, pejoratywne konotacje. Dlatego coraz częściej ten stan nazywany jest zaburzeniem, neurorozwojowym. Choć najczęściej pojawia się w dzieciństwie, to wiele osób dopiero w wieku dorosłym, dowiaduje się, że miały objawy ADHD.
Posłuchaj
- Znane są nazwiska aktorów, przedstawicieli świata nauki i sztuki, którzy mówią, że dopiero po latach dowiedzieli się że mieli ADHD. A z tego powodu przeżywali rozmaite problemy, właściwie przez całe swoje życie. Dziś medycyna już wie, że jest ponad 7000 wariantów genowych, które mogą prowadzić do wielu chorób lub tylko do predyspozycji do pojawienia się ADHD - powiedział Jarosław Jóźwiak.
REKLAMA
Działanie pod wpływem impulsu
Ekspert przypomniał, że ADHD jest leczone w inny sposób niż depresję, bulimię, anoreksję, nerwicę. Ale bardzo często zdarza się, że te dorosłe osoby były zdiagnozowane z objawami ADHD, dopiero na podstawie pewnego pewnej konfliktowej sytuacji, która przytrafiła się w ich życiu. Na przykład, gdy miały problemy z otoczeniem, bo zbyt często działały tylko pod wpływem impulsu, co przełożyło się np. na ich zwolnienie z teatru lub opinię aktora o trudnym charakterze.
ADHD może prowadzić do wielu chorób?
- Jako lekarz nie mogę też zapominać, że ADHD wiąże się z całym mnóstwem różnego rodzaju powikłań, zdrowotnych. Od dwa razy częstszych migren, po padaczkę, a nawet do powodowania wypadków samochodowych. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety z ADHD wcześniej i częściej, zachodzą w ciążę, często niechcianą i nie planowaną. Osoby z ADHD mają też dużą skłonność do chorób autoimmunologicznych - powiedział dr Jarosław Jóźwiak.
Objawy ADHD to często stany apatii, przeplatane okresami gwałtownych przypływów energii. To także kłopoty z koncentracją, zapominanie treści książki zaraz po jej przeczytaniu, nadwrażliwe reakcje na wszelka krytykę, nie proporcjonalną do negatywnej oceny ze strony np. przełożonego w pracy. Ale medycyna zna skuteczne metody leczenia ADHD i z roku na rok są one coraz bardziej skuteczne.
REKLAMA
******
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr hab. Jarosław Jóźwiak, psychiatra.
Data emisji: 30.04.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA