Europa zdolna do obrony. Sikorski o parasolu nuklearnym nad Polską

- Europa też jest zdolna do obrony w dziedzinie nuklearnej - stwierdził w środę szef MSZ Radosław Sikorski. Dodał też, że ważne jest, aby władza na Kremlu była tego świadoma.

2025-05-14, 14:44

Europa zdolna do obrony. Sikorski o parasolu nuklearnym nad Polską
Radosław Sikorski na kongresie Impact w Poznaniu. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Parasol nuklearny nad Polską? Sikorski odpowiada

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski bierze udział w odbywającym się w Poznaniu kongresie Impact. To właśnie podczas tego wydarzenia szef resortu został zapytany o ideę tzw. parasola nuklearnego, którym Francja - jako jedyny kraj UE posiadający broń jądrową - mogłaby objąć np. Polskę. Zdaniem Sikorskiego, użyteczne jest sygnalizowanie Rosji, że Europa też jest zdolna do obrony w dziedzinie nuklearnej. Z kolei zapisy dotyczące bezpieczeństwa zawarte w traktacie polsko-francuskim ocenił jako mocne.

Sikorski: Francja to ważny sojusznik

- Francja to ważny sojusznik, dlatego podpisaliśmy z nim ostatnio w Nancy (...) traktat z mocnymi zapisami w dziedzinie bezpieczeństwa. Takie sygnalizowanie Rosji, że Europa też jest zdolna do obrony w dziedzinie nuklearnej, jest użyteczne - powiedział szef resortu spraw zagranicznych.

W polsko-francuskim traktacie o wzmocnionej współpracy i przyjaźni, aktualizującym obowiązujące dotychczas zapisy z 1991 r., zawarto klauzulę, zgodnie z którą w przypadku napaści zbrojnej strony udzielą sobie nawzajem pomocy, w tym przy zastosowaniu środków wojskowych. Pomoc oraz wsparcie mają być realizowane stosownie do zobowiązań, jakie wynikają z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego i art. 42 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Traktat w Nancy

Zarówno prezydent Francji Emmanuel Macron, jak i premier Donald Tusk wskazywali, że nowy traktat wynosi współpracę obu krajów na zupełnie nowy poziom. Polska jest pierwszym krajem niegraniczącym z Francją, z którym ta zawarła umowę takiej rangi; dodatkowo klauzulę wsparcia militarnego Paryż uwzględnił tylko w swoim traktacie z Niemcami.

REKLAMA

Czytaj także:

Polscy ministrowie podkreślali też, że traktat otwiera możliwości współpracy w kwestii najważniejszych technologii obronnych, w tym właśnie parasola nuklearnego. - Dyskusja o parasolu nuklearnym, o Nuclear Sharing będzie na pewno łatwiejsza, ale ona wymaga rozmów i dyskrecji. To jest temat, który nie powinien być tematem konferencji prasowych, ale precyzyjnego działania - mówił np. w zeszłym tygodniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Francuska broń jądrowa ochroną dla Europy

Decyzję o tym, że "zdecydował się otworzyć strategiczną debatę" na temat ochrony europejskich partnerów poprzez francuskie odstraszanie, prezydent Francji Emmanuel Macron zakomunikował w swoim marcowym orędziu. Premier Donald Tusk uznał tę propozycję za "godną rozważenia". Temat pojawił się też m.in. przy okazji pierwszej zagranicznej wizyty nowego kanclerza Niemiec Fredricha Merza, którą ten złożył w Paryżu.

Źródło: PAP/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej