Biedronka rozwiązała problem z kasami samoobsługowymi. I jeszcze dała zarobić

Sieć Biedronka coraz odważniej zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki nim może rozwiązać poważny problem klientów - problem z kasami samoobsługowymi. 

2025-05-21, 16:34

Biedronka rozwiązała problem z kasami samoobsługowymi. I jeszcze dała zarobić
Kasa samoobsługowa w Biedronce. Foto: Biedronka/materiały prasowe
  • W Biedronce już ponad 1100 osób z niepełnosprawnościami pracuje jako asystenci kas samoobsługowych
  • Sieć zapowiada dalsze zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami 

Kasy samoobsługowe pozwalają na błyskawiczne robienie zakupów - o ile nie okaże się, że kupujemy produkt wymagający zatwierdzenia. Zdarza się, że na pomoc obsługi sklepu trzeba czekać długimi minutami. Biedronka znalazła sposób na rozwiązanie tego problemu: zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami do pracy jako asystenci kas. Dzięki temu mogą się realizować zawodowo i samodzielnie zarabiać - pomaganie klientom nie należy do wymagających fizycznie zajęć.

Sieć Biedronka jest obecnie największym pracodawcą w Polsce i zatrudnia łącznie około 84 tys. osób. W tym gronie jest też 1110 osób zatrudnionych jako asystenci kas samoobsługowych - są to osoby z niepełnosprawnościami, które z różnych przyczyn nie miałby szans na pracę na stanowisku kasjera-sprzedawcy. 

Ale na stanowisku wsparcia kas samoobsługowych sprawdzają się, według Biedronki, znakomicie. Sieć tym samym może cieszyć się z rozwiązania problemów, jakie stwarzają kasy samoobsługowe klientom (choćby blokowanie się przy zbyt szybkim wkładaniu produktów czy konieczność oczekiwania na potwierdzenie wieku przy zakupie produktów z ograniczeniami wiekowymi). Do tego Biedronka zyskuje lojalnych i zaangażowanych pracowników oraz może słusznie chwalić się swoim zaangażowaniem społecznym. 

- Włączenie osób z niepełnosprawnościami do zespołu ma pozytywny wpływ na atmosferę pracy, a w konkretnym przypadku AKS-ów również na komfort zakupów klientów. Klienci zyskują pomoc przy kasach samoobsługowych, a firma – lepsze funkcjonowanie kluczowej strefy sprzedażowej - tłumaczył serwisowi Dla Handlu Mariusz Witkowski, Starszy Menedżer ds. Operacyjnego HR w sieci Biedronka.

REKLAMA

Osoby zatrudnione na tym stanowisku są zadowolone z pracy i możliwości aktywności. 

- Pracy szukałam od ponad roku. Pomimo niepełnosprawności znalazłam zatrudnienie w Biedronce i czuję się w pełni akceptowana. Cieszę się, że pracując w Biedronce, mogę zarabiać na życie, rozwijać się i mieć stały kontakt z ludźmi - powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym Biedronki, Klaudia Hoc, pierwsza zatrudniona na stanowisku Asystentka kas samoobsługowych. 

Biedronka zamierza rozwijać system wspomagania kas samoobsługowych za pomocą asystentów. Ale oprócz tego szuka w swoich strukturach również innych miejsc. Także dla osób z niepełnosprawnościami, które nie są w stanie wychodzić z domu, ale które wciąż mogą pracować - tu dostępne są stanowiska w obsłudze klienta (wewnętrznego), wsparcia sprzedaży itp. Razem Biedronka zatrudnia ok. 2000 osób z niepełnosprawnościami. 

Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami - dlaczego to ważne

Poziom aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami jest w Polsce niski, choć od lat powoli pnie się w górę. W 2023 ok. 32,3 proc. osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym miało pracę. Wskaźnik aktywności zawodowej ogółu populacji wynosił w tym czasie ok. 78,8 proc., a pracę miało 74,5 proc. osób w wieku produkcyjnym. 

REKLAMA

Powody niskiej aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami są liczne. Poczynając od bariery finansowej, w postaci groźby utraty świadczeń przy przekroczeniu określonych progów zarobku, poprzez lęk pracodawców przed częstszymi zwolnieniami chorobowymi aż po wciąż niezwykle istotną barierę dostępności. Wiele miejsc jest, po prostu, niedostępna lub trudnodostępna dla osób z niepełnosprawnościami. I to pomimo faktu, że od lat przepisy wyznaczają standardy dostępności, które teoretycznie powinna spełniać każdy nowy budynek (mieszkalny i niemieszkalny). 

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest wspierane przez państwo. Dopłaty na tworzenie i utrzymywanie miejsc pracy wypłaca Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Czytaj także: 

Źródło: PolskieRadio24.pl/DlaHandlu/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej