Europa reaguje na nadmiar turystów. Nowe rozwiązania

Masowa turystyka w Europie budzi coraz większy sprzeciw. Władze w Szwajcarii, Hiszpanii i Niemczech wdrażają konkretne rozwiązania, które mają ograniczyć negatywny wpływ turystów na życie mieszkańców i środowisko.

2025-07-03, 13:47

Europa reaguje na nadmiar turystów. Nowe rozwiązania
Czerwcowy protest przeciwko masowej turystyce w Barcelonie . Foto: PAP/EPA/MARTA PEREZ

Protesty przeciwko masowej turystyce. Szwajcaria wprowadza nowe rozwiązania 

Choć protesty przeciwko turystyce masowej nie są nowością, w tym roku przybrały na sile - szczególnie na południu Europy. Na ulice hiszpańskich Wysp Kanaryjskich wyszły tysiące mieszkańców, domagając się ograniczenia liczby turystów i poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Dalsze protesty zapowiadane są również w innych krajach. Równolegle europejskie miasta i regiony zaczynają wdrażać konkretne działania, które mają na celu zrównoważenie turystyki.

W Szwajcarii ruszyła kampania "Swisstainable" - podaje BBC. Cała krajowa sieć kolejowa ma być zasilana energią wodną, a goście rezerwujący noclegi w ekologicznych hotelach mogą liczyć na zniżki na transport publiczny. Jednocześnie państwo promuje podróże poza sezonem, m.in. poprzez kampanie z udziałem Rogera Federera. W newralgicznych punktach, takich jak Lauterbrunnen czy jezioro Brienz, wprowadzone zostały opłaty turystyczne, które zostaną przeznaczone na utrzymanie infrastruktury.

Hiszpania ogranicza udział influencerów. Berlin promuje odpowiedzialne zachowania 

Hiszpania to wciąż drugi najczęściej odwiedzany kraj Europy. Tamtejszy rząd zapowiedział usunięcie ponad 66 tys. nielegalnych ofert Airbnb i ograniczenie działań promocyjnych skierowanych do influencerów. Uruchomiono również platformę Smart Destinations, która monitoruje zatłoczenie plaż, jakość powietrza, pogodę czy obecność meduz. Dzięki aplikacji turyści mogą lepiej zaplanować pobyt, a hotele i urzędy skuteczniej zarządzać ruchem turystycznym. Wprowadzono również obowiązkowy rejestr najmu krótkoterminowego. 

Jak podaje BBC, do grona miast walczących z nadmiarem turystów dołącza Berlin. Stolica Niemiec chce premiować odpowiedzialne zachowania. W planach są zniżki, bilety i darmowe wejścia dla tych, którzy wezmą udział w miejskich akcjach, takich jak sprzątanie lub sadzenie roślin. Miasto rozwija katalog zrównoważonych hoteli, ekologicznych sklepów i tras rowerowych, a także wdraża koncepcję "15-minutowego miasta", zgodnie z którą wszystko, co potrzebne, znajduje się w zasięgu krótkiego spaceru lub przejażdżki rowerem.

REKLAMA

Eksperci cytowani przez BBC ostrzegają jednak, że działania te, choć ważne, nie rozwiązują największego problemu -rosnącej liczby lotów i rejsów wycieczkowych, które wciąż nie są w żaden sposób ograniczane. Bez zmian w tym zakresie najbardziej oblegane miejsca wciąż będą narażone na przeciążenie, a protesty najpewniej będą się powtarzać.

Czytaj także: 

Źródło: Polskie Radio/BBC

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej