Upalne lato w Turcji, pobity rekord Europy. Ponad 50 stopni na termometrze

Turcja oficjalnie jest najgorętszym krajem Europy. Termometry na południowym wschodzie tego kraju pokazały 50,5 stopnia Celsjusza. To więcej niż dotychczasowy europejski rekord - 48,8 stopnia. Rekordowe temperatury w połączeniu z brakiem deszczów oznaczają jednak, że w całym kraju dochodzi do ogromnych pożarów. W walkę z nimi zaangażowanych jest już ponad 1000 strażaków.

2025-07-28, 10:01

Upalne lato w Turcji, pobity rekord Europy. Ponad 50 stopni na termometrze
Turcja: tegoroczna fala upałów jest już rekordowa. Foto: Adam STASKIEWICZ/East News

Turcja oficjalnie najgorętszym krajem Europy. Termometry pokazały ponad 50 stopni

Rekordowa temperatura została zanotowana w piątek 25 lipca w Silopi w prowincji Sirnak - poinformowały służby meteorologiczne tego kraju. "Według danych naszego urzędu meteorologicznego został pobity rekord; w mieście Silopi odnotowano 25 lipca temperaturę 50,5 stopnia Celsjusza" - powiadomiło na platformie X ministerstwo środowiska Turcji. Wskazanie potwierdzili potem eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), uznając tym samym pobicie dotychczasowego rekordu 48,8 stopnia na Sycylii w sierpniu 2021 roku.

W piątek powyżej 40 stopni na wysokości 2 metrów nad gruntem pokazały termometry w 31 tureckich prowincjach. W 132 stacjach padły lokalne rekordy. Temperatury o około 6-12 stopni wyższe niż długoletnia średnia, odnotowuje się generalnie w całym kraju - poinformowało tureckie biuro meteorologiczne. Ponieważ Turcja częściowo leży w Europie, eksperci WMO spodziewają się w przyszłości kolejnych rekordów gorąca - pisze portal Turkiyetoday.com.

Rekordowe upały w Europie. Gorąco nawet w Skandynawii

Tak potężne upały nie pozostają wpływu na turecką roślinność. Wysokie temperatury i niska wilgotność wywołana względnie niedużymi opadami deszczu, skutkują pożarami lasów. Ogień pochłonął już życia 14 osób, a setki pozbawił dorobku - odnotowuje "The Independent".

Płomienie zagrażają m.in. czwartemu co do wielkości miastu Bursa w zachodniej Turcji. Z pożarami otaczających metropolię lasów walczy ponad 1000 strażaków, a nieznośny żar i zadymienie zmusiło do ucieczki ponad 1500 osób. Ogień strawił już około 3 tys. hektarów drzew, a wskutek pożarów zamknięto nawet autostradę prowadzącą do Ankary. Tylko w sobotę strażacy walczyli z 76 oddzielnymi pożarami - 28 w lasach i 48 w rejonach wiejskich. 

Gorąco jest także w innych częściach Europy. W greckim Volos zanotowano w weekend 43 stopnie, w Atenach konieczne okazało się zamknięcie dla turystów Akropolu między południem a 17.00. Gorąco jest także w północnej Skandynawii, gdzie termometry pokazują w szczytowych momentach ponad 30 stopni Celsjusza, o około 10 stopni więcej niż przeciętnie o tej porze roku. Także tam coraz więcej osób zgłasza się do szpitali w związku z dolegliwościami wywołanymi wysoką temperaturą.

Temperatury i upały zagrażają oceanom. Amerykańscy meteorolodzy ostrzegają 

Klimatolodzy i hydrolodzy obawiają się wzrostu temperatury wód północnego Pacyfiku, i tak około pięciu stopni wyższej niż długoletnia średnia w tym miesiącu. Zbyt gorąca woda zagraża bowiem rafom koralowym, szczególnie wrażliwym na temperatury. Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna wydała w związku z tym ostrzeżenia II stopnia o zwiększonym ryzyku zanikania raf i wymierania gatunków zwierząt - odnotowuje "The Guardian".

Czytaj także: 

Źródła: Polskie Radio/Turkiyetoday/"The Guardian"/"The Independent"/mbl/k

Polecane

Wróć do strony głównej