Nie chcemy pracować na odległość
W Polsce tylko nieco ponad 3 procent pracowników jest zatrudnionych w formie telepracy czyli pracy na odległość.
2011-10-13, 16:11
Posłuchaj
Tymczasem ten tryb zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. W Unii Europejskiej w tym systemie pracuje kilkanaście procent osób.
Zdaniem Witolda Polkowskiego z organizacji Pracodawcy RP powodem tak nikłego zainteresowania telepracą w naszym kraju są złe rozwiązania prawne. Przeszkodą jest chociażby reglamentacja stanowisk, które mogą być organizowane w systemie pracy zdalnej czy zbyt szczegółowe obowiązki nałożone na pracodawców z zakresu BHP.
Witold Polkowski zwrócił uwagę, że pracodawca ponosi odpowiedzialność za temperaturę w domu pracownika czy za stan instalacji elektrycznej a przecież nie ma na to wpływu. Nie może wejść do domu pracownika bez zaproszenia - podkreśla Witold Polkowski. Pracodawcy chcą również wprowadzenia systemu wsparcia dla przedsiębiorców, którzy organizują telepracę dla zatrudnionych już osób, które w jakimś okresie w innej formie pracować nie mogą.
REKLAMA
Chodzi na przykład o matki małych dzieci czy osoby opiekujące się chorymi rodzicami. Zdaniem ekspertów czynnikiem ograniczającym zatrudnianie w formie telepracy jest także niska elastyczność rynku pracy oraz problem z dostępem do nowoczesnych technologii. A szkoda, bo dobrze zorganizowana telepraca niesie wiele korzyści - podkreśla prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Dodaje, że pracownicy zyskują równowagę pomiędzy karierą zawodową a życiem prywatnym, pracodawcy natomiast mogą zmniejszyć koszty związane z przygotowaniem stanowiska pracy. Zyskują tez wzrost efektywności pracy oraz zmniejszenie absencji chorobowej.
IAR,ab
REKLAMA
REKLAMA