"Klasyka i jazz" na Bydgoskim Festiwalu Muzycznym

Osiemnaście koncertów w Bydgoszczy, Toruniu i Chełmnie złoży się na 51. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Tegoroczna edycja imprezy rozpocznie się 13 września i odbywać się będzie pod tytułem "Klasyka i jazz".

2013-09-09, 13:12

"Klasyka i jazz" na Bydgoskim Festiwalu Muzycznym
. Foto: Glow Images/East News

Festiwal rozpocznie w piątek "Pasja według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Antoniego Wita i połączonych zespołów chóralnych (Chór Filharmonii Narodowej i Warszawski Chór Chłopięcy).Do prezentacji utworu dołączą także soliści- Christiane Libor, Jarosława Bręka i Stephana Klemma, natomiast recytację powierzono Danielowi Olbrychskiemu.

Tegoroczny festiwal w tym roku m.in. wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy, pianista jazzowy Adam Makowicz, dyrygenci Antoni Wit, Wojciech Rajski i Kazimierz Kord, a także Polska Filharmonia Kameralna i zespół Kwadrofonik.
-Program festiwalu jest jak zwykle imponujący, zarówno pod względem repertuarowym, jak i wykonawczym. To będzie prawdziwa uczta dla melomanów, nic dziwnego, że nasza impreza ma silną krajową i międzynarodową markę - ocenił w poniedziałek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, który przekazał na organizację imprezy 450 tys. zł.
W pierwszych dniach festiwalu zaplanowano m.in. recitale Adama Makowicza w Bydgoszczy i Toruniu oraz wykonanie utworów Igora Strawińskiego, Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Usłyszymy również muzykę siedemnastowiecznego polskiego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, która zabrzmi w kościele Wniebowzięcia w Chełmnie, mieście z którym kompozytor był związany przez kilka lat.
Festiwal zakończy 4 października "Requiem" Giuseppe Verdiego w wykonaniu filharmoników bydgoskich i chóru Opery Nova oraz solistów: Joanny Woś (sopran), Anny Lubańskiej (alt) Nikolaya Dorozhkina (bas) i Pawła Izdebskiego. Dyrygować będzie Kazimierz Kord.
Bydgoski Festiwal Muzyczny jest jedną z najstarszych cyklicznych imprez tego rodzaju w Polsce. Obecną formę wydarzenia kształtuje znaczna różnorodność stylów i trendów.
PAP/ml

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej