Premier: konieczna jest rewizja janosikowego
Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd przyjrzy się opłacie wnoszonej przez bogatsze województwa, z której finansowane są biedniejsze regiony.
2013-09-10, 13:00
Posłuchaj
Premier Donald Tusk powiedział, że absolutnie konieczny jest pilny przegląd tego, co w janosikowym jest sensowne, a co jest przestarzałe. Zastrzegł przy tym, że nie można z dnia na dzień powiedzieć biedniejszym regionom: koniec wyrównywania (funduszy), gdyż, jak mówił, nie można uboższych województw zostawić samym sobie. Skutkiem analiz ma być "przemyślana, łagodniejsza wersja janosikowego".
Zdaniem premiera nie może być tak, że przy naliczaniu janosikowego nie jest uwzględniana obecna sytuacja regionu, tylko parametry z dalekiej przeszłości (czyli sprzed dwóch lat - PAP). Podał przykład Warszawy, która płaci ogromne janosikowe, ale kiedy ustalano sposób wyliczania tej opłaty nikt nie przewidział, że stolica będzie ponosiła także ogromne koszty odszkodowań za mienie zabrane dekretem Bieruta.
Mazowsze ma problem z zapłatą raty
W ostatnim czasie nasiliła się krytyka janosikowego. Samorząd Mazowsza, jednego z najbogatszych regionów kraju nie ma pieniędzy na zapłatę wrześniowej raty.
W poniedziałek skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski poinformował dziennikarzy, że jeżeli województwo będzie musiało zapłacić pozostałe raty janosikowego, na koniec roku zabraknie pieniędzy na wszystkie inne płatności; Mazowsze musi zaciągać kredyty na kolejne raty janosikowego, ale doszło już do kresu możliwości dalszego zadłużania się.
REKLAMA
Skarbnik powiedział, że z powodu niższych wpływów, głównie z CIT, do końca roku w budżecie województwa zabraknie ok. 340 mln zł. Tymczasem województwo ma jeszcze wpłacić w czterech ratach 220 mln zł janosikowego. Decyzję, czy będzie dalej płacić janosikowe czy nie, zarząd województwa podejmie 16 września.
Mazowsze od dawna stara się zmienić przepisy o janosikowym. Do Trybunału Konstytucyjnego trafił nawet wniosek o uznanie przepisów za niekonstytucyjne. Do tej pory nie został jednak rozpatrzony.
Sędziowie zajęli się za to wnioskiem złożonym przez władze Warszawy i Krakowa. Trybunał uznał jednak, że przepisy dotyczące janosikowego nie łamią ustawy zasadniczej.
Tzw. janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA