Prywatne ubezpieczenia zdrowotne mogą uratować państwową służbę zdrowia
To może być sposób na nie tylko na krótsze kolejki do specjalistów, a także na lepszą kompleksową opiekę medyczną. Tak o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych mówią eksperci i ubezpieczyciele. Potwierdzają to doświadczenia innych europejskich państw.
2013-11-07, 11:58
Posłuchaj
Polska jest na razie w ogonie Europy pod tym względem dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. - Tylko około 3 proc. Polaków posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne – wylicza Dorota Fal z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Są kraje, w których system jest bardzo podobny jak w Polsce. W Irlandii również państwo zapewnia teoretycznie kompleksową opiekę. Jednak są długie kolejki do specjalistów. - Irlandia pozwoliła, by szpitale państwowe realizowały prywatne zlecenia, na które są ulgi podatkowe. W ten sposób służba zdrowia zyskuje dodatkowe fundusze na rozwój i pokrycie kosztów, a kolejki skracają się – wyjaśnia Dorota Fal.
W ten sposób prywatne ubezpieczenia wspierają publiczną służbę zdrowia. Tym czasem w Polsce dominuje przeświadczenie, że są one konkurencją.
Więcej o tym jak wprowadzić prywatną służbę zdrowia w Polsce dowiesz się w audycji "Po Pierwsze Ekonomia".
REKLAMA
abo
REKLAMA