Nie daj się zabić, czyli prawdy i mity o antybiotykach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 09:00
Kaszel, katar, przeziębienie? Idziemy do lekarza i pierwsze, co mu mówimy, to "Panie doktorze, ja nie mogę teraz chorować. Czy może mi pan coś dać, co natychmiast postawi mnie na nogi"? I lekarz daje… przeważnie antybiotyk.

Intensywny tryb życia nie zostawia czasu spokojne na chorowanie. Antybiotyki, zdaniem wielu Polaków są "lekami na wszystko”, wśród pacjentów krążą mity, prawdę przysłaniają stereotypy. 18 listopada przypada Dzień Wiedzy o Antybiotykach, warto więc zastanowić się, czy naprawdę, zamiast sobie pomagać, nie szkodzimy naszym organizmom.

- Antybiotyki to substancje, które mogą być wytworzone przez organizm, albo syntetyzowane sztucznie. Służą wyłącznie jednemu celowi: zabiciu drobnoustrojów – tłumaczy dr Krystyna Bober-Olesińska. – Przy czym chodzi oczywiście o drobnoustroje, które zagrażają zdrowiu, a nie o florę bakteryjną, niezbędną nam do życia.

Zdaniem ekspertki, w ciągu ostatnich lat "lawinowo narasta oporność bakterii na antybiotyki". Innymi słowy antybiotyki przestają działać. – Możemy więc doprowadzić do tego, że nie będziemy mieli czym leczyć nawet bardzo pospolitych bakterii. Nie mówiąc już o poważnych zakażeniach, do których dochodzi na przykład na oddziałach intensywnej terapii czy chirurgicznych – mówi dr Bober-Olesińska. – Sytuacja jest groźna, bo cofniemy się do czasów sprzed wynalezienia penicyliny.

 

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że antybiotyki nie tylko zabijają bakterie, ale jak przyznaje dr Bober-Olesińska, są także bardzo toksyczne. – Mogą wywoływać więc działania niepożądane, które pacjenci zresztą często opisują – tłumaczy ekspertka. – Pierwszym z nich jest np. biegunka.

Nie znaczy to jednak, że antybiotyków należy się bać i unikać ich jak ognia. – Jeśli lekarz zaleci zażywanie antybiotyku, należy to robić w takiej dawce i przez taki okres, jakie określi lekarz – mówi ekspertka Czwórki w rozmowie z Romualdem Wójcikiem.

Nie można też odstawiać antybiotyku kiedy chcemy, tylko dlatego, że ustąpiły objawy choroby, a my czujemy się lepiej. – Antybiotyki działają dwojako – tłumaczy dr Bober-Olesińska. – Hamują wzrost bakterii i zabijają je. Ale po to, żeby wyleczyć wszystkie bakterie trzeba czasem leczyć dłużej niż do mementu ustąpienia objawów. Poza tym różne rodzaje zakażeń wymagają różnego czasu terapii.

Więcej na temat stosowania i skuteczności antybiotyków dowiesz się, słuchając całej rozmowy w "Poranku".

(kd)



Zobacz więcej na temat: przeziębienie zdrowie
Czytaj także

I ty możesz mieć zaburzenia osobowości

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 16:11
Wizyta u psychologa lub psychiatry nie jest powodem do wstydu. A specjalistę odwiedzić warto, bo jak ostrzegają eksperci, liczba zaburzeń i chorób psychicznych drastycznie rośnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idzie zima – włóż czapkę

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 12:22
- Aż 70 procent ciepła z naszego organizmu oddawane jest przez głowę. To nie przesąd – ostrzega lekarz. W Czwórce mówimy, dlaczego warto nosić czapkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tlenek węgla jak narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 14:49
Bezbarwny i bezwonny cichy zabójca zaskakuje naukowców. Najnowsze wyniki badań pokazują, że w wielkich miastach czad działa jak narkotyk.
rozwiń zwiń