more_horiz

Patrioty z Niemiec dla Ukrainy? Lisiecki: stamtąd mogłyby strzec także Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 21:54
- Rząd polski - minister Mariusz Błaszczak - zaproponował, aby patrioty z Niemiec zostały przekazane stronie ukraińskiej. Tam mogłyby chronić przed rakietami balistycznymi bądź manewrującymi również terytorium Polski - mówił w Polski Radiu 24 poseł PiS Paweł Lisiecki. Gośćmi "Debaty politycznej" byli także Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Stanisław Tyszka (Konferencja), Czesław Mroczek (KO-PO), Paweł Krutul (Lewica), Robert Kwiatkowski (PPS).
Goście Debaty politycznej PR24 dyskutowali o polskiej propozycji przekazania niemieckich patriotów Ukrainie
Goście "Debaty politycznej" PR24 dyskutowali o polskiej propozycji przekazania niemieckich patriotów UkrainieFoto: MON/Twitter/Mariusz Błaszczak

W związku z eksplozją rakiety w Przewodowie Niemcy zaproponowały Polsce przekazanie dwóch baterii Patriot, które wzmocniłyby polską obronę przeciwlotniczą na wschodzie kraju. Polska zaproponowała stronie niemieckiej przekazanie patriotów Ukrainie, aby wzmocnić obronę powietrzną tego kraju w związku ze zmasowanymi ostrzałami rakietowymi ze strony Rosji. Niemcy stwierdziły, że przekazanie NATO-wskich systemów może odbywać się tylko w ramach NATO. W Polskim Radiu 24 m.in. tę sprawę komentowali politycy.

Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że ministrowie obrony Polski i Niemiec rozmawiali na temat wzmocnienia polskiej obrony powietrznej poprzez przekazanie baterii Patriot. Równocześnie jednak - mówił polityk - "nie znamy szczegółów i zasad, na którym miałoby się to odbywać". - Te rozmowy najprawdopodobniej w tej chwili trwają. Dobrze by było, gdyby poczekać na ostateczne rozstrzygnięcie - mówił Paweł Lisiecki. Podkreślił, że gdyby niemieckie patrioty zostały przekazane stronie ukraińskiej zgodnie z propozycją wicepremiera Mariusza Błaszczaka, "tam mogłyby chronić przed rakietami balistycznymi bądź manewrującymi również terytorium Polski".

Jarosław Sachajko z Kukiz'15, odpowiadając na pytanie "po której stronie granicy powinny te patrioty stać", stwierdził, że one powinny stać po stronie ukraińskiej. - Nie wiem, w czym gorsi są obywatele, którzy mieszkają przy wschodniej granicy. Przewodów jest 6 km od granicy. Te rakiety, które spadły, były nad terytorium Polski ok. 3-5 sekund. Ale mamy też Hrubieszów, w porównaniu z Przewodowem - duże, 17-tysięczne miasto. Ono ma od centrum do granicy 3 km. Aby mieszkańcy Polski wschodniej mogli spokojnie spać, to te patrioty powinny stać w odległości 70-100 km od granicy Polski na terytorium Ukrainy, żebyśmy tu byli pewni, że na nasze terytorium żadna rakieta nie spadnie - mówił Jarosław Sachajko.

Poseł Platformy Obywatelskiej Czesław Mroczek wyraził zdziwienie propozycją polskiego rządu, stwierdzając, że "Polska nie ma własnych systemów obrony przeciwrakietowej", i że korzystamy wyłącznie z obrony sojuszniczej. - Nasz sojusznik NATO-wski - Niemcy - sami się zgłosili, że rozmieszczą w Polsce dodatkowe systemy baterii Patriot. Nieprzyjęcie tej propozycji (...) jest działaniem na szkodę Polski - mówił.

Paweł Krutul z Lewicy stwierdził, że Niemcy nie mogą przekazać swoich baterii Patriot państwu spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spróbował także porównać propozycję Mariusza Błaszczaka do sytuacji, w której Ukraina - kiedy Polska przekazała jej swoje czołgi T-72 - postanowiłaby oddać je Litwie. - Też byśmy byli zdziwieni - mówił polityk Lewicy.

Robert Kwiatkowski z koła parlamentarnego PPS zwrócił uwagę na problem w postaci konieczności długotrwałego szkolenia do użycia baterii Patriot. Gdyby zatem rząd Niemiec miał przekazać swoje baterie Ukrainie, musiałby je przekazać wraz z niemiecką obsługą tego sprzętu. - Mamy w wykonaniu PiS-u do czynienia z próbą wciągnięcia państw NATO w konflikt z Federacją Rosyjską i trzeba to nazwać po imieniu. (...) Te patrioty, które - jak twierdzi prezes Jarosław Kaczyński - najlepiej byłoby zainstalować na terytorium Ukrainy, trzeba by było obsługiwać przy pomocy wojsk NATO - stwierdził Robert Kwiatkowski.

Stanisław Tyszka z Konfederacji uznał, że sprawa niemieckiej propozycji przekazania patriotów Polsce prowadzi do "poważnej kompromitacji naszego państwa". Mianowicie - stwierdził - w poniedziałek, po przedstawieniu niemieckiej propozycji minister obrony Mariusz Błaszczak wyraził zadowolenie. Po kilku dniach zmienił jednak zdanie pod wpływem wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. - Najciekawszy element jest taki, że szybko się dowiedzieliśmy, że o tej sprawie nie został poinformowany Zwierzchnik Sił Zbrojnych - Andrzej Duda - mówił Stanisław Tyszka.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
52:18 PR24 2022_11_25-20-07-25_DebataPolityczna.mp3 Politycy o sprawie niemieckich baterii Patriot dla Polski lub Ukrainy ("Debata polityczna" / PR24)

* * *

Audycja: "Debata polityczna"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: Paweł Lisiecki (PiS), Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Stanisław Tyszka (Konferencja), Czesław Mroczek (KO-PO), Paweł Krutul (Lewica), Robert Kwiatkowski (PPS)
Data emisji: 25.11.2022
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także