Pierwszy czip Neuralink w mózgu człowieka. Ekspert: ta technologia może leczyć niepełnosprawności
- Chipy poza tym, że będą leczyły niepełnosprawności, mogą przynieść szereg innych usprawnień, na przykład w wojskowości. W ten sposób można będzie wytworzyć superżołnierza. Ten, kto pierwszy rozwinie tę technologię, będzie miał przewagę militarną - powiedział w Polskim Radiu 24 Petros Psyllos, specjalista ds. nowoczesnych technologii.
2024-02-03, 16:50
Elon Musk poinformował, że specjaliści z jego firmy Neuralink wszczepili pierwszy chip do mózgu człowieka. Według miliardera urządzenie to ma umożliwiać kontrolę nad telefonem lub komputerem za pomocą myśli.
- Takie wszczepy robi się od wielu lat. Elon Musk nie jest w tym pierwszy. Ale wydaje się, że jego technologia ma szansę w perspektywie parunastoletniej się skomercjalizować. Dzięki temu osoby niepełnosprawne odzyskają zdolność widzenia, słyszenia czy chodzenia. A później przyjdzie kolej na osoby w pełni sprawne, co zresztą Elon Musk zapowiadał - podkreślił Petros Psyllos.
"Połączyć mózg z chmurą w internecie"
- Bo on dąży do tego, by przy pomocy tych układów w przyszłości można było zwiększyć zdolności kognitywne ludzkiego umysłu: abyśmy mogli szybciej i lepiej myśleć, abyśmy mogli połączyć nasz mózg z chmurą w internecie, która poszerzy jego zdolności - dodał ekspert.
Jego zdaniem "widać, że będzie coraz większa ingerencja elektroniki w nasze ciała". - Będziemy się integrowali z elektroniką, co już kiedyś przewidywał Stanisław Lem. Od wielu lat są prowadzone prace nad wszczepianiem różnego rodzaju urządzeń elektronicznych do naszego ciała. Na przykład w 2002 roku człowiek mógł po raz pierwszy widzieć za pomocą bionicznych oczu. Wtedy ta technologia była dość ograniczona. Od tamtej pory takie implanty się rozwija - zaznaczył gość PR24.
REKLAMA
Dodał, iż "chipy poza tym, że będą leczyły niepełnosprawności, mogą przynieść szereg innych usprawnień, na przykład w wojskowości". - W ten sposób można będzie wytworzyć superżołnierza. Ten, kto pierwszy rozwinie tę technologię, będzie miał przewagę militarną - podsumował Petros Psyllos.
- Sztuczna inteligencja. Futurolog: w obecnej postaci jest pożądana i pomocna, ale może się wymknąć spod kontroli
- Sztuczna inteligencja i produkcja oprogramowania. Te dziedziny przyciągały w 2023 roku najwięcej kapitału
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Geopolis"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński, Olga Doleśniak-Harczuk
Gość: Petros Psyllos
Data emisji: 3.02.2024
Godzina: 15.06
REKLAMA
PR24/bartos/wmkor
REKLAMA