Chemia w produktach. UOKiK: Konsument musi wiedzieć o szkodliwych substancjach

- Chemia jest wszędzie wokół nas, ale kłopoty ze zdrowiem pojawiają się wtedy, gdy jest jej za dużo, stąd pojawiają się różne regulacje i rozporządzenia, aby skontrolować jej wykorzystanie do produkcji - mówiła w Polskim Radiu 24 Jagoda Kruszewska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). 

2024-12-12, 19:35

Chemia w produktach. UOKiK: Konsument musi wiedzieć o szkodliwych substancjach
Aby wzmocnić szwy producenci mogą używać zbyt wiele formaldehydu, dlatego przez założeniem trzeba uprać nowe ubrania.Foto: maigi/Shutterstock

Urząd Ochrony Konkurencji i  Konsumentów skontrolował 165 partii pościeli, odzieży, obuwia, wyrobów galanteryjnych, dodatków krawieckich i akcesoriów do ćwiczeń. Sprawdzono, czy zawierają formaldehyd, ftalany, nikiel, kadm i ołów w dopuszczalnych ilościach. Nieprawidłowości miało 7 proc. produktów – piłki do ćwiczeń, mata, skakanka, hantle, pościel. Najgorsze wyniki: 320 razy przekroczona zawartość ftalanów w hantlach i 8 razy za wysokie stężenie formaldehydu w pościeli.


Posłuchaj

Chemia w produktach (Zmiana klimatu) 23:30
+
Dodaj do playlisty

 

Producenci odzieży często nadużywają wykorzystanie niklu przy produkcji spodni, np. do wzmacniania stopów metali w metalowych nitach w kieszeniach. Uczulenie na nikiel objawia się świądem i wysypką. Inspekcja Handlowa przeprowadza także kontrolę biżuterii, gdzie często stosuje się nadmiar niklu. Podobnie może być przy galanterii, gdzie używa się niklu do produkcji guzików - tłumaczyła Jagoda Kruszewska

Formaldehyd w pościeli 

Ekspertka zwróciła uwagę, że w wielu przedmiotach używanych na co dzień UOKiK i Inspekcja Handlowa wykryto zbyt duże stężenie formaldehydu. 

REKLAMA

- Ta substancja jest używana do konserwowania odzieży i pościeli, aby był utrzymany ich rozmiar lub żeby była sztywniejsza. Na szczęście jest prosty sposób, żeby tego formaldehydu się pozbyć, wystarczy uprać taką pościel lub ubranie przed ich użyciem - wyjaśniła Jagoda Kruszewska.  

Ftalany łatwo przenikają do organizmu

Przypomniała także o problemach z ftalanami, które mają na celu zmiękczenie w dotyku wyrobów z plastiku takich jak np. sportowe piłki lub hantle. Problem polega na tym, że ftalany są luźnymi cząsteczkami, które pod wpływem wody, np. potu odczepiają się od rękojeści hantli i zostają na rękach użytkownika. A w dużych stężeniach mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych i rakotwórczych.

Dlatego UOKiK w swoich komunikatach i w mediach społecznościowych ostrzega przed różnego typu produktami, pochodzącymi od wykrytych przez urząd producentów, którym nie zależy na zdrowiu klientów, choć znają przepisy i ograniczenia dotyczące chemii. 


 

***

REKLAMA

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe 
Gość: Jagoda Kruszewska (UOKiK) 
Data emisji: 12.12.2024
Godzina emisji: 19.06

PR24

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej