Jelito cienkie kluczem do sprawnego działania układu pokarmowego. "Można je skutecznie leczyć"

- Choroby jelita cienkiego można zdiagnozować poprzez wiele technik badawczych i można je też skutecznie leczyć -  powiedział w Polskim Radiu 24 dr n. med. Piotr Hevelke, chirurg.

2024-11-12, 20:15

Jelito cienkie kluczem do sprawnego działania układu pokarmowego. "Można je skutecznie leczyć"
Układ trawienny. Foto: shuttestock

Ekspert podkreślił, że choroby nowotworowe jelita cienkiego to są na szczęście dość rzadkie przypadki (około 200 chorych rocznie w Polsce).

Posłuchaj

Dr Piotr Hevelke o znaczeniu jelita cienkiego dla zdrowia organizmu (Samo zdrowie) 26:55
+
Dodaj do playlisty

Nowotwory nabłonkowe zdarzają się jednak w tym narządzie znacznie częściej. Jest on złożony z kilku części i w nim przechodzą procesy związane z trawieniem i wchłanianiem. Pierwszym odcinkiem jelita cienkiego jest dwunastnica, w niej zbiegają się drogi pokarmowe. To tam też trafia żółć z wątroby i trzustki, a samo jelito cienkie również produkuje enzymy trawienne. Chodzi o rozłożenie pokarmu na aminokwasy, węglowodany, kwasy tłuszczowe itp. Potem te substancje pokarmowe trafiają do wątroby i stąd z krwią są transportowane po całym organizmie. 

Organ trudny do zoperowania

- Dla chirurga operacje dotyczące jelita cienkiego są dość kłopotliwe, bo te płyny niezbędne do trawienia w przypadku perforacji powodują w żołądku katastrofę. Nasz organizm zaczyna wtedy sam siebie trawić - powiedział gość audycji.

Aby funkcjonować, potrzeba 1,5 do 2 metrów sprawnego jelita cienkiego, inaczej niezbędne jest odżywianie pozajelitowe. Chorób jelita cienkiego może być dużo. To mogą być zaburzenia spowodowane schorzeniami autoimmunologicznymi, a wtedy dochodzi do uszkodzenia nabłonka.

REKLAMA

W przewodzie pokarmowym mogą być wykryte nowotwory łagodne, np. mięśniaki. One latami nie dają objawów, ale można je dziś skutecznie wykryć. Są groźne, bo mogą zatykać przewód pokarmowy. Przy spowodowanej w ten sposób niedrożności pokarm nie przesuwa się, zaczyna tam zalegać, pojawiają nudności i wymioty, są problemy ze stolcem. 

Jak się leczy złośliwe nowotwory?

- Nowotwory złośliwe leczy się przez odcinkową resekcję. Jest wiele przyczyn ich powstania, od genetyki po czynniki środowiskowe. Zależy od tego, co jemy i co wchłoniemy. Czasami to może być efektem radioterapii, ale to zawsze jest efektem nagromadzenia mutacji, które nasilają się wraz z wiekiem - tłumaczył Piotr Hevelke. 

Jelito cienkie jest trudne do zbadania diagnostycznego, np. przez endoskopię, bo podczas kolonoskopii można zobaczyć tylko kilkanaście centymetrów jelita cienkiego. Jest też inna metoda, polegająca na połknięciu kapsułki z kamerą, ale wtedy nie można pobrać próbki do zbadania tkanek. Inną technika jest laparoskopia, służąca sprawdzeniu stanu organu, gdy inne techniki nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Coraz większe znacznie w diagnostyce ma tomografia komputerowa, która daje znakomite efekty.

***

REKLAMA

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Piotr Hevelke, chirurg
Data emisji: 12.11.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24/sw/wmk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej