Screening stanu zdrowia receptą na długowieczność?

Jak krok po kroku zbadać funkcjonowanie całego organizmu i zabezpieczyć się przed ryzykiem wielu chorób? Gościem w Polskim Radiu 24 był dr Michał Nowicki, kardiolog, który zajmuje się długowiecznością w firmie Sense Med Concept.

2025-04-24, 22:00

Screening stanu zdrowia receptą na długowieczność?
Screening stanu zdrowia to kompleksowe badanie, którego celem jest wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych. Foto: Shutterstock/Chinnapong

Przy badaniu stanu zdrowia można przeprowadzić tzw. screening, czyli kompleksowy przegląd. Pozyskuje się w ten sposób informacje na temat stylu życia danej osoby. Drugim elementem jest badanie USG. Ocena stanu pacjenta zaczyna się od pobrania krwi na czczo, sprawdzenie gęstości moczu, po analizę stanu jego ciała.


Posłuchaj

Kardiolog dr Michał Nowicki gościem Małgorzaty Telmińskiej (Samo zdrowie) 26:11
+
Dodaj do playlisty

 


- Za pomocą ultrasonografii (USG) skanujemy ciało pacjenta od tarczycy, po miednicę mniejszą. To bezpieczne badanie, które wiele mówi o stłuszczeniu choroby lub zmianach w tarczycy.  Badanie USG wykrywa wczesne zmiany nowotworowe np. w nerkach, jądrach lub w trzustce. Sprawdzana jest także jakość pracy serca. Te dane są potem zbierane i szczegółowo analizowane, aby wytłumaczyć pacjentowi na czym musi się skupić w codziennych nawykach. Chodzi też o dobranie diety i jej suplementów. Ważnym elementem screeningu jest także rozmowa o chorobach w rodzinie, bo to dodatkowo pomaga ocenić ryzyka - tłumaczył Michał Nowicki. 

Screening ryzyk medycznych

Jak tłumaczył ekspert po około 14 dniach, do rąk pacjenta trafiają zbiorcze dane o jego zdrowiu. Uwypukla się w nich, co może stanowić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Ocena ryzyka zdrowotnego, dotyczy także chorób onkologicznych, neurodegeneracyjnych i metabolicznych (takich jak np. cukrzyca).

REKLAMA

Analiza pomoże zmienić styl życia. Równie ważne jest uświadomienie sobie, że po 50. roku życia, zmniejsza się zdolność do prawidłowego oddechu, spada masa mięśniowa na rzecz tkanki tłuszczowej. Na specjalne życzenie pacjenta można przeprowadzić także screening genetyczny, który pomoże wykryć zagrożenia chorobami, które pojawiły się wśród jego najbliższych krewnych. 

 

*** 

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Michał Nowicki (kardiolog, który zajmuje się długowiecznością w firmie Sense Med Concept) 
Data emisji: 24.04.2025
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

Polskie Radio 24 /sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej