Mieszkaniowa kwadratura koła. "Państwo musi zmienić swoje podejście do mieszkalnictwa"
- Rynek mieszkalnictwa w Polsce rozwija się dobrze, ale wciąż brakuje informacji, co się na tym rynku dzieje, zwłaszcza dla chętnych na kupno nowych mieszkań - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Łaszek z SGH, specjalista od mieszkalnictwa i nieruchomości.
2025-04-28, 23:00
Ekspert przypomniał, że pojawił się projekt ustawy, która zakłada, że deweloperzy będą musieli publikować swoją ofertę. Musi być ona powszechnie dostępna i nie mogą jej dowolnie zmieniać. Cena ofertowa musi być ceną stałą, chodzi o zachowanie zasady transparentności ofert dla nabywców mieszkań.
Posłuchaj
- Z pewnymi założeniami tej ustawy można polemizować. Co to znaczy, że cena ofertowa nie może ulegać zmianie? To już daleko posunięta ingerencja w rynek. Na świecie raczej pilnuje się samego poziomu wysokości czynszów, a drugą zasada jest to żeby oferta była przejrzysta, aby obie strony wiedziały jakie są ich prawa i obowiązki - mówił prof. Jacek Łaszek.
W opinii prof Jacka Łaszka, trzeba pamiętać, że wszystkie społeczeństwa z krajów rozwiniętych, mają problem z dostępnością mieszkań. Dlatego państwo musi jakoś ingerować w tej sprawie i stosowane są różne rozwiązania, od tych mocno liberalnych, po te nastawione na pomoc dla obywateli. Ale bardzo wiele zależy od poziomu zamożności danego społeczeństwa. A w Polsce są wciąż bardzo drogie kredyty mieszkaniowe na tle reszty UE.
- Wciąż problemem pozostaję dostęp do gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. A sama wydajność pracy w budownictwie, ujemnie odbiega od tej w innych branżach gospodarki. Dodatkowym czynnikiem braku dostępności mieszkań jest to, że im więcej zarabiamy, o tyle rosną ceny mieszkań - powiedział ekspert z SGH.
REKLAMA
****
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: prof. Jacek Łaszek (Szkoła Główna Handlowa, specjalista od mieszkalnictwa i nieruchomości)
Data emisji: 28.04.2025
Godzina emisji: 21.06
Źródło: PR24
REKLAMA
REKLAMA