"Pracodawcy powinni pamiętać jakim ryzykiem jest COVID-19" - uważa blogerka medyczna
- Epidemia choroby COVID-19, której najwięcej przypadków będzie w październiku, powinna skłaniać także pracodawców do większej dbałości o pracowników, także przez płyny do dezynfekcji rąk i możliwość pracy zdalnej - mówiły w Polskim Radiu 24: Aleksandra Karasińska dziennikarka ekonomiczna i Monika Rachtan, blogerka i autorka programu "Po pierwsze pacjent" w audycji "Saldo".
2024-10-18, 13:20
Jest połowa października i zgodnie z zapowiedziami epidemiologów zbliżamy się do szczytu zachorowań na COVID, docierają także do nas informacje dotyczące krztuśca – obie te wiadomości są niepokojące także dla biznesu. Ponieważ oznacza to wyższe koszty prowadzenia firmy w postaci opłacania zastępstw albo spowolnienia realizacji na przykład zamówień dla klientów.
Epidemiolodzy spodziewają się wzrostu przypadków zakażeń COVID-19. Zmienna jesienna pogoda, chłód i więcej czasu spędzanego w zamkniętych pomieszczeniach, a do tego mniejsza aktywność fizyczna powodują że wirus atakuje. Tymczasem do połowy października odnotowano 12 tysięcy zakażeń wirusem. Dlatego trudno tę sytuację bagatelizować.
Posłuchaj
REKLAMA
- Te dane przedstawione przez Ministerstwo Zdrowia są mocno niedoszacowane. Wielu chorych na COVID-19 robi sobie teksty na obecność wirusa i nie informuje o ich pozytywnym wyniku swoich lekarzy lub pracodawców. Dziś już potrafimy sobie radzić z chorobą domowymi sposobami, wiemy jak się leczyć. Ale wiele osób nie tylko się nie testuje, ale traktuje tę chorobę jak zwykłe przeziębienie. Pod wpływem tego co dziś pisze się w Internecie, wiele osób wręcz zwątpiło, że ta groźna pandemia miała miejsce. Kiedy zaczął się okres pandemii, parę lat temu byliśmy wobec siebie bardzo empatyczni, pomagaliśmy sobie nawzajem. A dziś mam wrażenie, że nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji i nieodpowiedzialnie przychodzimy z objawami tej choroby do pracy - powiedziała Monika Rachtan.
Zapominamy o dezynfekcji rąk i maseczkach
W opinii ekspertki zapomnieliśmy także dezynfekować ręce. Nie używamy też maseczek w aptekach i środkach transportu publicznego. Co gorsza podajniki na środki do dezynfekcji są dziś puste nawet w placówkach medycznych.
- Maseczki trzeba teraz nosić, bo chronią nie tylko przed zarażeniem się COVID-19, ale także grypą lub krztuścem. Wiele osób, które są starsze lub mają wiele innych chorób, nie przejdą łagodnie nowej mutacji wirusa. Jeszcze gorsza będzie sytuacja, gdy zarazimy się COVID-19 i grypą w tym samym momencie. Według szefa GIS, nie widać zbyt wielu pacjentów z COVID-19 w szpitalach, ale nigdy nie wiemy jak przebiegnie choroba w naszym przypadku. A szczepienia są nie tylko bezpieczne, ale dobrze przebadane. Ale w moim otoczeniu, po za lekarzami nie spotkałam się z osobami, które teraz się zaszczepiły przeciwko COVID-19 - wyjaśniała Monika Rachtan.
REKLAMA
Krztusiec powraca
Dodatkowym problemem dla pracodawców tej jesieni może być także krztusiec, którego prawie 17 tys. przypadków odnotowano w tym roku
- My trochę zapomnieliśmy czym może być krztusiec, a to bardzo ciężka choroba, która może trwać nawet kilka miesięcy i wyłącza nas z życia zawodowego. Wiele osób zapomina o szczepieniach na krztusiec, a ta choroba może zabić małe dziecko - tłumaczyła Monika Rachtan.
Parytet płci w spółkach Skarbu Państwa?
W tym tygodniu pojawiła się propozycja, aby największe spółki Skarbu Państwa musiały stosować parytet płci w swoich zarządach i to już od stycznia 2025 roku.
- Minister Jakub Jaworowski od aktywów państwowych to obiecał, że unijną dyrektywę dotyczącą parytetu płci będzie wprowadzał, jeszcze za nim polska ustawa w tej sprawie wejdzie w życie do 2026 roku. Z czego wiele kobiet i aktywistek równościowych bardzo się cieszy - powiedziała Aleksandra Karasińska.
REKLAMA
Pytana czy czas na wprowadzenie takich koncepcji, odpowiedziała, że zawsze pomysły dotyczące równości kobiet i mężczyzn, spotykają się w Polsce z oporem. Ale i sam minister i polski rząd wiedzą, że żyjemy już w innej epoce i Polki domagają się większej wolności i równości na rynku pracy.
* * *
Audycja: Saldo
Prowadzący: Magdalena Biednik
Goście: Aleksandra Karasińska dziennikarka ekonomiczna i Monika Rachtan, blogerka i autorka programu "Po pierwsze pacjent"
Data emisji: 18.10.2024
Godzina emisji: 12.31
PR24/sw
REKLAMA
Polecane
REKLAMA