Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Żyjemy w epoce wielkiego wymierania języków - alarmują językoznawcy. Obchodzony dziś, pod patronatem UNESCO, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem.
2013-02-20, 21:16
Posłuchaj
W tym roku hasło przewodnie święta brzmi: "Książki dla nauki języków ojczystych".
Połowa spośród ponad 6,5 tys. języków, którymi mówi się na świecie, jest zagrożona wyginięciem. Czarny scenariusz przewiduje, że do końca XXI wieku przetrwa zaledwie jedna dziesiąta z obecnie używanych języków; optymiści szacują, że pod koniec obecnego stulecia będzie w użyciu jeszcze połowa z nich. Obecnie na świecie używa się ponad 6 tysięcy języków., Najpopularniejsze języki ojczyste to: mandaryński (1170 mln użytkowników), angielski (1135 mln), hiszpański (450 mln), hindi (400 mln) i arabski (350 mln).
Rok temu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Polsce zainicjowano kampanię "Ojczysty - dodaj do ulubionych", której celem jest kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. "Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie, posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami. Jak wykazują badania przeprowadzone pod koniec XX wieku, jest ona symbolem tożsamości narodowej: 92 proc. Polaków uważa, że tym, co spaja naród, jest właśnie język" - mówiła dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego.
W Teatrze Polskiego Radia słowo było i jest głównym narzędziem ekspresji - powiedział Janusz Kukuła dyrektor Teatr Polskiego Radia.
REKLAMA
Dziwię się dlaczego młodzi Polacy tak chętnie upraszczają język i nie używają polskich znaków - mówił w PR24 profesor Włodzimierz Gruszczyński ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
REKLAMA