W 2016 zabito co najmniej 200 osób broniących swojej ziemi i środowiska
Raport Global Witness podaje, że w 2016 zabito rekordową liczbę co najmniej 200 osób broniących swoich ziem i środowiska. Duża część ofiar pochodziła z ludności tubylczej - ludzie byli mordowani, walcząc o ziemie, które ich rodziny zamieszkiwały od pokoleń. Obecnie są one zawłaszczane przez korporacje chcące prowadzić na tych terytoriach projekty komercyjne, mające często negatywny wpływ na środowisko. O obrońcach ziem mówił w audycji Świat w Powiększeniu Bartosz Kozakiewicz, który zajmował się programami pomocowymi w Azji.
2017-07-17, 20:51
Posłuchaj
Jak podkreślił Bartosz Kozakiewicz problem wysiedleń dotyczy całego świata. – Ta kwestia dotyka zarówno kraje rozwijające się, jak i kraje rozwinięte. Chociażby w USA w zeszłym roku był duży protest Indian z plemienia Siuksów w Dakocie Północnej, którzy protestowali przeciwko budowanie rurociągu, przebiegającego pod zbiornikiem wodnym, który służy im jako miejsce kultu i pobierania wody. W każdym kraju takie sytuacje się zdarzają – mówił ekspert.
Według gościa Polskiego Radia 24 powodem wyniszczania ludów autochtonicznych jest chęć zysku. – Zakładając kopalnie czy plantacje można zarobić lub ukraść olbrzymie pieniądze. Przodują w tym międzynarodowe korporacje, które poza zyskiem niewiele obchodzi. To przestrzeń, w której będziemy obserwować coraz większe napięcia. Świat coraz więcej konsumuje, potrzeba coraz większych pól, by zaspokoić te potrzeby. Dlatego rolnicy, którzy przez generacje uprawiali swoją ziemię, są z niej wyrzucani siłą – wskazywał Kozakiewicz.
Zdaniem eksperta nastawienie globalnej gospodarki tylko na zysk jest nie do utrzymania na dłuższą metę. – Międzynarodowe korporacje są anonimowe, liczą się w nich tylko zyski i dywidendy. Chcą inwestować w krajach mniej zamożnych tylko dla poprawy własnej kieszeni. Dlatego można mówić o nowej formie kolonializmu. Firmy odzieżowe i obuwnicze w Bangladeszu wypracowały pewne standardy, ale tylko ze względów wizerunkowych. Cywilizacja jest jak kula śniegowa, której nie da się zatrzymać – powiedział Bartosz Kozakiewicz.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Krzysztof Renik.
Polskie Radio 24/kk/PAP
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 17.07.2017
Godzina emisji: 19:31
REKLAMA