Umowa handlowa USA - Wielka Brytania trudniejsza niż sądzono

Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej będzie musiała ułożyć sobie na nowo stosunki gospodarcze z innymi krajami, w tym z USA. - Może być tak, że bardziej Wielka Brytania otworzy się na leki i produkty rolnicze z USA niż Stany Zjednoczone na brytyjski usługi finansowe i ubezpieczeniowe - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. 

2019-12-28, 20:30

Umowa handlowa USA - Wielka Brytania trudniejsza niż sądzono
Donald Trump (P) i Boris Johnson (L). Foto: CHRISTIAN HARTMANN/AFP/East News

Posłuchaj

Artur Wróblewski o umowie handlowej USA-Wielka Brytania (Świat w powiększeniu)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent USA Donald Trump chciałby po Nowym Roku podjąć w Białym Domu Borisa Johnsona, aby w ten sposób uczcić poparcie, jakie brytyjski premier uzyskał dla swego planu wyprowadzenia W. Brytanii z Unii Europejskiej - twierdzi "The Sunday Times". Oficjalna data wizyty nie została jednak jeszcze ustalona. Przy jej organizacji konieczne będzie jednak uwzględnienie zarówno faktu, że negocjacje w sprawie "ambitnej umowy o wolnym handlu" między Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, jakie zapowiedzieli podczas niedawnej rozmowy telefonicznej Trump i Johnson, będą mogły się rozpocząć dopiero po 31 stycznia 2020 r., gdy Zjednoczone Królestwo oficjalnie wyjdzie z Unii.


Powiązany Artykuł

johnson 1200 pap.jpg
USA i Wielka Brytania zacieśniają współpracę. Po brexicie rozpoczną rozmowy handlowe

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 amerykańscy negocjatorzy mogą "okiwać" Wielką Brytanię w negocjacjach. - Brytyjczycy będą mieli bardzo duży problem, by wynegocjować z USA korzystną umową handlową. Amerykańscy negocjatorzy są bardzo doświadczeni i trudni, myślą nacjonalistycznie gospodarczo - tłumaczył.

Nie bez znaczenie jest też fakt, że Brytyjczycy będą pozbawieni unijnego parasola ochronnego. - Łatwiej jest negocjować w bloku UE niż samotnie. Brytyjczycy są najlepsi w Europie w sprzedaży usług finansowych i ubezpieczeniowych. Gdy staną się obcym ciałem rynki się zamkną. Londyn liczy na rynek amerykański, gdzie jednak często obowiązują regulacje stanowe, które są trudne do obejścia - podkreślił gość Polskiego Radia 24. 

Zawarcie umowy handlowej z USA pozostaje jednym z głównych priorytetów rządu w Londynie po wyjściu z UE. 

REKLAMA

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Bogumił Husejnow
Gość: Artur Wróblewski
Data emisji: 28.12.2019
Godzina emisji: 19.46

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej