Fundamentalne wybory. "Gruzińskie Marzenie nie będzie chciało oddać władzy"
Zostało 10 dni do wyborów parlamentarnych w Gruzji, które zdecydują o kursie politycznym kraju i relacjach z UE. - Partia rządzącą i opozycja przedstawiają te wybory jako fundamentalne, ale każda ze stron przedstawia inny powód - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wojtasiewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2024-10-16, 23:00
Rządzące Gruzińskie Marzenie (GM) podkreśla, że ewentualne zwycięstwo opozycji 26 października będzie oznaczało wciągnięcie Gruzji w konflikt z Rosją. Opozycja ostrzega natomiast, że kontynuacja rządów GM będzie skutkować dalszym uzależnianiem Gruzji od Rosji i utratą szans na integrację z UE. Przedwyborcze badania opinii publicznej nie wskazują jednoznacznie zwycięzcy.
- Musimy liczyć się z tym, że sytuacja po 26 października będzie w Gruzji bardzo napięta. Gruzińskie Marzenie nie będzie chciało oddać władzy. Czy będzie w stanie podkręcić wyniki wyborów? Według różnych opracowań margines wynosi do 7 proc. Spodziewam się napięć i demonstracji. Jest także pytanie, czy opozycja będzie zdolna do porozumienia. Obecnie tworzą ją cztery bloki wyborcze, na które składa się kilkanaście partii - tłumaczył Wojciech Wojtasiewicz.
Posłuchaj
Na trwającą kampanię rzutuje ustawa o tzw. zagranicznych agentach, zakładająca konieczność rejestracji podmiotów, w tym mediów i organizacji pozarządowych, które przynajmniej w 20 proc. finansowane są ze środków zagranicznych. UE i USA po przyjęciu ustawy ograniczyły stosunki z Gruzją (m.in. wstrzymano proces integracji europejskiej i odwołano amerykańsko-gruzińskie ćwiczenia wojskowe), nałożyły sankcje na gruzińskie władze i nie wykluczają kolejnych, jeśli stan gruzińskiej demokracji będzie się nadal pogarszał.
REKLAMA
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: Wojciech Wojtasiewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 14.10.24
Godzina emisji: 20.33
PR24
REKLAMA