more_horiz

Sytuacja na Ukrainie. Prof. Gajownik: nie jesteśmy w stanie ocenić sił Rosji

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 20:03
- Nie jesteśmy w stanie ocenić jakimi siłami dysponuje armia rosyjska. Może się okazać, że dana jednostka ma 50 proc. żołnierzy niż powinna mieć - powiedział prof. Tomasz Gajownik z UWM w Olsztynie. Bardzo nisko ocenia także morale rosyjskich wojsk.
Prof. Tomasz Gajownik uważa, że nie można realnie ocenić stanu sił rosyjskich
Prof. Tomasz Gajownik uważa, że nie można realnie ocenić stanu sił rosyjskichFoto: Maksim Safaniuk/ Shutterstock

Rosjanie będą najpewniej prowadzić uporczywą obronę w obwodzie charkowskim na linii pomiędzy rzeką Oskoł i miejscowością Swatowe (obwód ługański), ponieważ zapewnia ona kontrolę nad ważną trasą zaopatrzenia z terytorium Rosji oraz osłania okupowaną część Donbasu – podaje w sobotę brytyjski resort obrony.

Stan armii rosyjskiej

Prof. Tomasz Gajownik powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że morale żołnierzy rosyjskich ciągle spadają. Zdaniem eksperta jest to wynik sposobów poboru. - Wygląda na to, że morale żołnierzy rosyjskich spadają. Wiąże się to z tym, jakimi żołnierzami dysponuje armia rosyjska. Żołnierzy poborowych, z którymi Rosja zaczynała walki w lutym jest coraz mniej - powiedział.

- Teraz główną siłę żywą stanowią w dużym stopniu obywatele separatystycznych republik, którzy zostali schwytani podczas łapanek. Do tego siły elitarnych jednostek rosyjskich topnieją w oczach. Próby werbunku spośród więźniów w Rosji, pokazują że Ci żołnierze, którzy docierają na front, nie dysponują jakimkolwiek morale - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zapytany o to czy Rosjanie będą w stanie skutecznie bronić się przeciw Ukrainie powiedział, że na pewno by chcieli, ale nie wiadomo jakimi warunkami w rzeczywistości dysponują. - Rosjanie na pewno są zdeterminowani, ale jest wiele czynników, które decydują o powodzeniu. Ukraina przygotowując kontrofensywę nie spodziewała się takich sukcesów. Można było posunąć się dużo dalej niż planowano - powiedział.

- Podobnie jest teraz. Nie jesteśmy w stanie ocenić jakimi siłami dysponuje armia rosyjska. Może się okazać, że dana jednostka ma 50 proc. żołnierzy niż powinna mieć. Na mapie może to wyglądać solidnie, ale w rzeczywistości może być inaczej - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:29 PR24 2022_09_17-19-35-01.mp3 Prof. Tomasz Gajownik o sytuacji na Ukrainie (Świat w powiększeniu)

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Tomasz Gajownik (UWM w Olsztynie)

Data emisji: 17.09.2022

Godzina: 19:35

dz

Zobacz także

Zobacz także