more_horiz

Spór Budapeszt-UE ws. pomocy Ukrainie. Dr Szymanowski: będzie próba pozbawienia Węgier głosu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 21:17
Węgry stoją w opozycji do unijnych planów pomocowych wobec Ukrainy. Jak twierdzi gość Polskiego Radia 24 dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, sytuacja nie wygląda tak, jak przedstawiają ją media. Gość PR24 stwierdził też, że będą podejmowane próby pozbawienia Węgier głosu w Radzie Europejskiej.
O polityce Węgier wobec wojny na Ukrainie, a także względem KE mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Szymanowski
O polityce Węgier wobec wojny na Ukrainie, a także względem KE mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej SzymanowskiFoto: photocosmos1/shutterstock

Nie ma zgody Unii Europejskiej na pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro, Węgry podtrzymały sprzeciw. Ministrowie finansów unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli nie mogli więc zaakceptować finansowego wsparcia w postaci bardzo tanich pożyczek, bo wymagana jest jednomyślność. Budapeszt blokując wsparcie chce wymusić na unijnych krajach zgodę na Krajowy Plan Odbudowy i odrzucenie rekomendacji Komisji o zawieszeniu części funduszy z unijnego budżetu.

Równocześnie węgierscy ministrowie twierdzą, że nie blokują pomocy UE dla Ukrainy, tylko nie zgadzają się na mechanizm pożyczkowy. Same zaś gotowe są przekazać swoją część unijnej pomocy dla Ukrainy w formie bezpośredniej darowizny. W Polskim Radiu 24 mówił o tym dr Maciej Szymanowski.

Gość audycji stwierdził, że tak naprawdę rozgrywka między Węgrami a Komisją Europejską wynika z tego, że Węgry - podobnie jak Polska - prowadzą "politykę suwerennościową", a na dodatek władza w tych państwach jest stabilna, co dla KE jest nie do przyjęcia. Zdaniem dr Macieja Szymanowskiego KE zależy na zmianie władzy na Węgrzech - co było widać w ostatniej kampanii wyborczej - i podobnie teraz, kiedy w Polsce rozpoczynają się przygotowania do kampanii wyborczej, KE działa na zmianę władzy w naszym kraju.

Podkreślił, że podczas węgierskiej kampanii wyborczej mówiło się tam, że Polska niebawem otrzyma środki z KPO, teraz zaś mówi się to samo w Polsce o Węgrzech. Jego zdaniem ani Polska, ani Węgry tych pieniędzy nie dostaną.

- Według mojej najlepszej wiedzy jest tak, że wszystko to, co się mówi o tym, że Węgrzy otrzymają środki z KPO, jest nieprawdą. A wszystkie te głosy o tym, że będzie wkrótce próba pozbawienia Budapesztu w Radzie Europejskiej, są prawdą - dodał dr Szymanowski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:42 PR24 2022_12_07-19-32-51_ŚwP.mp3 Dr Maciej Szymanowski o polityce Węgier wobec Ukrainy i wobec UE ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: dr Maciej Szymanowski (dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka)
Data emisji: 07.12.2022
Godzina emisji: 19.33

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także