Medytacja poprawia samopoczucie i nie tylko…
Według najnowszych badań regularne „wyłączanie” umysłu nie tylko uspokaja, ale nawet zmienia nasz mózg. Medytacja może pomóc także osobom starszym w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania umysłu, ale to nie koniec zalet wyciszania umysłu.
2015-01-06, 15:32
Posłuchaj
Badania na wpływem medytacji na mózg przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych w Szpitalu Generalnym Massachusetts. Testowi poddano grupy po 16 osób, które przez kolejne 8 tygodni medytowały regularnie po 30 minut dziennie. Zdjęcia wykonane za pomocą rezonansu magnetycznego wykazały, że kilka struktur w ich mózgach uległo zmianie.
Kierująca zespołem badawczym dr Sara Lazar powiedziała z rozmowie z Rafałem Motriukiem dla PR24, że wpływ medytacji na nasz umysł jest faktem.
– Ludzie często myślą, że medytacja to siedzenie i nic nie robienie. W rzeczywistości jest to nauka nowej umiejętności i jeśli mózg uczy się czegoś nowego, to musi dostosować swoje „okablowanie”. Nauczenie się medytacji to jak nauka języka lub żonglowania – wyjaśniła specjalistka.
Potwierdzenie teorii wymaga jednak powtórzenia badania i stwierdzenia podobnych wyników. Zespół dr Lazar jest już gotowy do rozpoczęcia kolejnych testów.
REKLAMA
– Musimy powtórzyć badania, aby stwierdzić, czy wyniki są wiarygodne. Postaramy się zobaczyć, czy zmiana struktury mózgu faktycznie przynosi jakieś korzyści. Na podstawie dotychczasowych badań wiemy, że w mózgach medytujących ludzi zmianie uległ przede wszystkie ośrodek odpowiedzialny za śnienie na jawie i odniesienie do samego siebie. Zmalało natomiast ciało migdałowate, co zgadzałoby się z opisem badanych, którzy przyznali, że odczuwają mniejszy stres – mówiła dr Sara Lazar.
W audycji „Czas na Naukę” także o Międzynarodowym Roku Światła, technologii w służbie podupadających pól golfowych i nowej odmianie ziemniaków.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Rafała Motriuka!
PR24/gm
REKLAMA
REKLAMA