Technologia medyczna w leczeniu cukrzycy

Hipoglikemia (inaczej niedocukrzenie) to ogromny problem dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Może być ona przyczyną groźnych powikłań a nawet zgonów. Wstępne badania pokazują, że większe bezpieczeństwo pacjentom mogą zagwarantować nowe technologie medyczne.  O nowościach mówił w Czasie Na Naukę prof. Tomasz Klupa – kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2017-02-16, 12:01

Technologia medyczna w leczeniu cukrzycy
Osoby chore na cukrzycę regularnie dokonują pomiaru cukru we krwi/fot.Glow Images/East News

Posłuchaj

16.02.2017 Nowe technologie medyczne na rzecz cukrzycy. Gość: prof. Tomasz Klupa z Uniwersytetu Jagiellońskiego
+
Dodaj do playlisty

Gość przypomniał, że cukrzyca, to cała grupa chorób metabolicznych, których wspólnym mianownikiem jest stale podwyższony poziom cukru we krwi. – On sieje w naszym organizmie spore spustoszenie. Łączy się z białkami, które stają się niepełnowartościowe.  Efektem tej upośledzonej funkcji są powikłania cukrzycy – tłumaczył.

Prof. Klupa wyjaśniał także, czym jest hipoglikemia. Gdy spada poziom cukru we krwi, pacjent jest głodny, czuje się źle i poci się. Objawy ustępują szybko po przyjęciu niewielkiej ilości węglowodanów. Zdaniem gościa, szczególnie niebezpieczna jest hipoglikemia nocna. – W nocy objawy pacjenta nie obudzą. To sprawia, że boi się kolejnych epizodów i efektem jest absencja w pracy – wskazywał.

Tomasz Klupa podkreślił, że problem cukrzyków może zostać wkrótce rozwiązany. Mówił, że pacjenci przed 18 r.ż., chorujący na cukrzycę typu 1. otrzymają refundowane sensory do monitorowania hipoglikemii. – Które również wstrzymają podanie insuliny w sytuacji zagrożenia i do niedocukrzenia nie dojdzie – zaznaczył.

W kwietniu na rynku amerykańskim, a w przyszłym roku również europejskim, pojawi się z kolei pompa insulinowa o obiegu zamkniętym. – Reaguje na sytuację zmieniającego się poziomu glukozy. Jeśli spada, wstrzymuje podawanie insuliny,  a jeśli rośnie, automatycznie pewna dawka zostanie podana – wyjaśniał.

REKLAMA

Profesor mówił także o nowym typie insuliny – degludec, który jest odporny na radykalne błędy popełniane przez pacjenta. – Gdyby zapomniał o podaniu jej na noc, nic złego się nie stanie. Stosowanie jej powoduje bowiem zgromadzenie pewnej puli w tkance podskórnej i to z niej organizm czerpie odpowiednia dawkę – mówił.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Artur Wolski.

Polskie Radio 24/ip

REKLAMA

Czas na Naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 11:18


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej