Misja poszukiwania życia na Marsie
- Odkrycie życia na Marsie sprawi, że będziemy mieli wielki dylemat moralny jak będziemy z tym życiem obcować – powiedział w audycji Czas na Naukę planetolog z Pracowni Dynamiki Układu Słonecznego i Planeteologii Centrum Badań Kosmicznych PAN dr Piotr Przemysław Witek. Gość mówił także o festiwalu „Czyj jest Kosmos?” w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Będzie w nim mowa o eksploracji przestrzeni kosmicznej w kontekście nowych modeli ekonomicznych, społecznych i technologii, które przygotowują grunt pod projekty wydobycia surowców na asteroidach czy zasiedlenia Marsa.
2017-09-14, 12:17
Posłuchaj
Tegoroczny festiwal „Przemiany” w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się pod hasłem „Czyj jest kosmos?” i będzie trwał od 14 do 17 września. Dr Piotr Przemysław Witek zajmuje się modelowaniem atmosfery Marsa w ramach misji Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, której celem jest m.in. poszukiwanie życia.
Jak podkreślił dr Witek, zauważono, że na Marsie pojawia się metan. - Zauważono, że w niektórych momentach pojawiają się znaczące ilości metanu. Jednak 95 proc. marsjańskiej atmosfery to dwutlenek węgla – wyjaśnił gość. Dodał, że metan może być związany z wulkanizmem, który był kiedyś na Marsie bardzo intensywny.
- Powierzchnia Marsa jest bardzo niegościnna i nieprzyjazna dla życia jakie znamy, szczególnie ze względu na atmosferę, która jest znacznie cieńsza od atmosfery ziemskiej. Na Marsie ciepło więc bardzo łatwo ucieka – mówił.
Podkreślił także, że chcąc założyć kolonię na obcej planecie, człowiek chciałby, by stała się ona dla niego przyjazna. – Obecnie jednak Mars jest bardzo nieprzyjazny, gorszy niż Antarktyda – podsumował dr Witek.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Dorota Truszczak.
Polskie Radio 24
Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 14.09.17
Godzina emisji: 11:45
REKLAMA