X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Cyberbepieczeństwo to wyzwanie". Gen. Artur Dębczak o programie "CYBER.MIL z klasą"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 10:05
- Cyberbezpieczeństwo to konieczność. Potrzebujemy dobrze wyszkolonych pracowników i żołnierzy, niekoniecznie dużą liczbę, ale zdolnych, młodych uczniów. Chcemy ich przygotować, zapoznać z tym, co mogą osiągnąć, jak się wyszkolić, jak możemy połączyć ich marzenia z naszymi potrzebami - mówił w Polskim Radiu 24 Gen. Artur Dębczak, szef biura programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".
Audio
 • 03.10.2020 gen. Artur Dębczak (Polskie Radio 24 / Polskie Radio 24 / Cafe Armia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Rawpixel.com

Program "CYBER.MIL z klasą" prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w liceach i technikach.

1200_wojsko_PAP.jpg
Rektor Akademii Marynarki Wojennej: kształcimy przyszłe kadry na potrzeby sił zbrojnych

Jak podkreślał gen. Artur Dębczak program ma wykształcić przyszłą kadrą, mundurową lub cywilną, dla przyszłych wojsk obrony cybernetycznej. - Szkoły objęte programem będą współpracowały z uczelniami wyższymi w porozumieniu z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Wykładowcy uczelni będą prowadzili zajęcia z merytorycznych przedmiotów, takich jak cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo sieci, bezpieczeństwo teleinformatyczne - zaznaczył gość audycji.

- To nie jedyny aspekt, od tego roku chcemy pokazać młodym ludziom specyfikę wojska, tak by mieli wiedzę o siłach zbrojnych, znali podstawy rzemiosła wojskowego, tego, co każdy mundurowy powinien znać - dodał.  

Posłuchaj
20:43 PR24_MPLS 2020_10_03-08-36-28.mp3 03.10.2020 gen. Artur Dębczak (Polskie Radio 24 / Polskie Radio 24 / Cafe Armia)

Program nauczania w ramach "CYBER.MIL z klasą" umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

- Finansujemy wykładowców z uczelni cywilnych, laboratoria, sprzęt komputerowy na którym będą pracowali uczniowie (…) będziemy na bieżąco analizowali, jakie są wyzwania i potrzeby szkolenia oraz wyniki kształcenia, wyciągali wnioski i w razie potrzeby modyfikowali programy szkolenia, tak, by po trzech latach osiągnąć zakładany cel. Jeżeli efekty będą dobre będziemy myśleć o rozszerzeniu programu - mówił gen. Artur Dębczak.

W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-lerningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży ceberbezpieczeństwa.

Celem głównym programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów do korpusów osobowych kadry zawodowej i naukowej Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Resort liczy, że dla większości absolwentów nowo tworzonych klas specjalistyczna edukacja na poziomie szkół ponadpodstawowych  będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON, takich jak Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, czy służby w WOC.

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Cafe Armia

  Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

  Gość: gen. Artur Dębczak

  Data emisji: 03.10.2020

  Godzina emisji: 08.35

  PR24/ka

  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  "Zapał i zainteresowanie są bardzo duże". Gen. Dębczak o programie "Zostań żołnierzem RP"

  Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 09:35
  - Jestem już po paru rozmowach z żołnierzami "Legii Akademickiej" - zapał i zainteresowanie są bardzo duże, jestem zbudowany taką postawą - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Artur Dębczak, dyrektor programu ds. "Zostań żołnierzem RP".
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Przezwyciężono regres w branży i zorgnizowano targi". Bartosz Głowacki o MSPO w Kielcach

  Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 09:25
  - To jedna z nielicznych imprez branży zbrojeniowej, która odbyła się na świecie. To, że te Targi są, to olbrzymi sukces wystawcy, olbrzymi sukces też wielu przedsiębiorstw, które mimo pandemii zdecydowały się wziąć udział w tym wydarzeniu - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Głowacki (magazyn "Raport"). Gościem audycji "Cafe Armia" był także Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"). Tematem audycji był XXVIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Gen. Wojciechowski: pandemia nie zakłóciła działań Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego

  Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 09:52
  Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie to struktura, którą od ponad 20 lat tworzą Polska, Niemcy i Dania. Od dwóch lat dowodzi nim gen. Sławomir Wojciechowski, który w audycji "Cafe armia" opowiedział o funkcjonowaniu i zadaniach korpusu w dobie pandemii koronawirusa.
  rozwiń zwiń