more_horiz

Płk Pietrzak: żołnierze WOT byli w drugiej linii, teraz stoją bezpośrednio na granicy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 10:00
- Zaistniała potrzeba większego zaangażowania wojsk operacyjnych na kierunku zadań wynikających z zobowiązań sojuszniczych i innych, związanych z wojną na Ukrainie. Stąd tutaj zaangażowanie wojsk operacyjnych poszło w innym kierunku, myśmy ich zastąpili - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.
O działaniach Wojsk Obrony Terytorialnej mówił rzecznik formacji płk Marek Pietrzak
O działaniach Wojsk Obrony Terytorialnej mówił rzecznik formacji płk Marek PietrzakFoto: twitter.com/terytorialsi

Nadchodzące Święta Wielkanocne to nie tylko czas rodzinnego spędzania czasu i duchowego przeżywania zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dla pełniących służbę żołnierzy to nadal czas ciężkiej pracy i wytężonej uwagi na posterunkach. Polscy żołnierze z sił operacyjnych i z Wojsk Obrony Terytorialnej od ubiegłego roku wspierają Straż Graniczną w ochronie polskiej granicy z Białorusią, która jest atakowana przez zwożonych na Białoruś migrantów z Bliskiego Wschodu.

W Polskim Radiu 24 rzecznik WOT płk Marek Pietrzak wyjaśnił, że żołnierze, którzy święta spędzą na posterunku, będą mieli szansę zasiąść do stołu wielkanocnego, podobnie jak w Boże Narodzenie do wigilii. Śniadanie wielkanocne będzie odbywać się w małych grupkach i rotacyjnie.

Zmiana na granicy polsko-białoruskiej

Gość PR24 podkreślił, że służba na granicy polsko-białoruskiej się nie kończy, ale zmienia swoją postać. - Na odcinku granicy polsko-białoruskiej - to ok. 420 km - blisko połowa tego odcinka jest ochraniana przez nas albo żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają tam Straż Graniczną - mówił płk Marek Pietrzak.

Jak wyjaśnił, to się zmieniało na przestrzeni minionych siedmiu miesięcy, odkąd WOT służy na granicy, bowiem żołnierze tej służby początkowo wspierali samorządy, społeczności lokalne, służyli "w drugiej, trzeciej linii, w pasie kilkunastu, nawet kilkudziesięciu kilometrów od granicy".

- Teraz rzeczywiście nasi żołnierze stoją bezpośrednio na granicy, czy to na kierunku Lubelszczyzny, na rzece Bug (...), czy to na kierunku Podlasia, gdzie są bezpośrednio na punktach kontrolnych, na tzw. pasku - wyjaśniał Pietrzak. - Druga część granicy to są oczywiście wojska operacyjne, z nimi bezpośrednio współdziałamy - dodał.

Kontekst wojny na Ukrainie

Rzecznik WOT wyjaśnił, że ta zmiana jest następstwem wybuchu wojny na Ukrainie, który spowodował, że dotąd służący bezpośrednio na granicy żołnierze wojsk operacyjnych zmienili swoje zadania. - Zaistniała potrzeba większego zaangażowania wojsk operacyjnych na kierunku zadań wynikających z zobowiązań sojuszniczych i innych, związanych z tą sytuacją, z jaką mamy do czynienia u naszego sąsiada, gdzie jest pełnoskalowa wojna. Stąd tutaj zaangażowanie wojsk operacyjnych poszło w innym kierunku, myśmy ich zastąpili - zaznaczył płk Pietrzak.

Gość PR24 wyjaśnił, że mimo trwającej budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej sytuacja w tym rejonie nadal jest poważna, wciąż zdarzają się próby nielegalnego przekroczenia granicy. Chociaż informacje o granicy zostały zdominowane przez te o wojnie, to nie ma tutaj większej zmiany.

- Powiem więcej. Od 24 lutego, czyli od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie, widzimy zwiększoną intensywność i więcej prób nielegalnego przekroczenia granicy - dodał płk Marek Pietrzak.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:01 PR24_mp3 2022_04_16-08-35-41_CA.mp3 Płk Marek Pietrzak o działaniach Wojsk Obrony Terytorialnej ("Cafe Armia" / PR24)

* * *

Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: płk Marek Pietrak (rzecznik prasowy WOT)
Data emisji: 16.04.2022
Godzina emisji: 08.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem