Nadwyżka budżetu w styczniu
Goście magazynu Puls Gospodarki rozmawiali o wpływie polityki rządu na wypracowanie nadwyżki budżetowej w wysokości 1,76 mld złotych. W komunikacie Ministerstwa Finansów, szef resortu Paweł Szałamacha twierdzi, że „dobre wyniki stycznia to początek odbudowania dochodów”.
2016-02-29, 11:08
Posłuchaj
Jak podano w komunikacie MF, dochody budżetu państwa w styczniu 2016 roku w porównaniu z dochodami budżetu w styczniu roku ubiegłego, były wyższe o 2,6 mld zł. Dochody podatkowe wzrosły w styczniu 2016 o 12,5 proc. Wzrost odnotowano we wszystkich podatkach z wyjątkiem akcyzy.
– Byłbym ostrożny w wysuwaniu daleko idących wniosków odnośnie przypisywania komuś zasług nadwyżki budżetowej tylko na podstawie jednego miesiąca. Styczeń jest specyficzny i potrafi zaskoczyć. Napływają jeszcze podatki związane z poprzednim rokiem – stwierdził w Polskim Radiu 24 Tomasz Kaczor z BGK.
Bartosz Sawicki z TMS Brokers przyznał, że budżet można będzie dopiero oceniać po rozpoczęciu realizacji kluczowych projektów rządu PiS.
– Czekamy na miesiące, które udzielą nam odpowiedzi, na ile program 500 plus przełoży się na konsumpcję i przez to na wpływy podatkowe. Rząd PiS ma w tej materii duże oczekiwania – powiedział ekspert.
– W sensie bezpośrednim trudno jest mówić, że styczniowa nadwyżka jest zasługa rządu. Natomiast w sensie pośrednim na pewno tak. Być może proponowane programy rozbudziły optymizm konsumencki i ludzie więcej kupują. W takim rozumieniu do wzrostu przyczyniła się polityka rządu – dodał Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej.
W całości Pulsu Gospodarki także m.in. o danych GUS dotyczących PKB za IV kwartał 2015 roku, ostatecznym brzmieniu projektu o podatku handlowym i 12 rundzie negocjacji UE-USA ws. umowy handlowej.
Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/gm