Gospodarcze konsekwencje ewentualnego Brexitu
Sondaże przed referendum ws. ewentualnego Brexitu wskazują, że liczba przeciwników i zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej jest niemal taka sama. O konsekwencjach gospodarczych ewentualnego wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty mówili w Pulsie Gospodarki Tomasz Kaczor (BGK), Jakub Kurasz (PwC) i Adam Ruciński (BTFG).
2016-06-22, 11:01
Posłuchaj
Według Tomasza Kurasza, ewentualny Brexit to katastrofa dla Brytyjczyków.
– Dla innych to natomiast duży, długookresowy problem. Brexit podda bowiem w wątpliwość istnienie Unii Europejskiej i strefy Schengen w przyszłości – utrzymywał gość Polskiego Radia 24.
Jak mówił Jakub Kurasz, z badań PwC w Wielkiej Brytanii przeprowadzonych wspólnie ze Stowarzyszeniem Pracodawców wynika, że potencjalny koszt Brexitu dla Wielkiej Brytanii to ok. 5 proc. PKB do 2020 roku.
– Daje to sumę rzędu 100 mld funtów potencjalnych strat. 950 tys. miejsc pracy mogłoby zostać zredukowanych, gdyby do Brexitu doszło. Wyjście z Unii Europejskiej oznacza bowiem bardzo trudny proces negocjacji umów handlowych z UE – powiedział Jakub Kurasz.
REKLAMA
W opinii Adama Rucińskiego, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie byłoby również korzystne pod względem ekonomicznym dla Polski.
– Potrzebujemy silnej Europy Zachodniej, która płaci. Per saldo jesteśmy biorcą pieniędzy i potrzebujemy pewnej solidarności. Nie chodzi tylko o sumę składek, którą otrzymujemy, ale nastąpi również pewna erozja wiary w Unię Europejską w takim kształcie, w jakim teraz ją znamy – podkreślał Adam Ruciński.
W programie ponadto komentarz m.in. do listy potencjalnych inwestycji, które będą ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych przedstawionej przez Ministerstwo Rozwoju.
Audycję prowadziła Sylwia Zadrożna.
REKLAMA

Polskie Radio 24/dds
REKLAMA