Puls Gospodarki: Spór o wiek emerytalny
W najbliższy czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem obniżenia wieku emerytalnego. O polskim systemie emerytalnym rozmawiali w Pulsie Gospodarki Maciej Grelowski (Business Center Club), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i Jarosław Janecki (Societe Generale).
2016-06-28, 12:33
Posłuchaj
Jedną z propozycji resortu finansów jest, by kobiety przechodziły na emeryturę w 60. roku życia po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni w 65. roku życia po 40 latach pracy.
Marcin Roszkowski zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację panującą w polskim systemie emerytalnym.
– System nie działa, więc lepiej w nim być krócej niż dłużej. W tym systemie nie ma żadnych pieniędzy oprócz tych, które wkładamy teraz, więc on się w pewnym momencie zawali. Sytuacja jest dramatyczna – powiedział.
Maciej Grelowski jest przeciwny obniżaniu wieku emerytalnego. Gość Polskiego Radia 24 uznaje, że propozycja rządu wynika ze zobowiązania politycznego niemającego uzasadnienia w faktach.
REKLAMA
– Jestem przeciwny majstrowaniu przy już ustalonych zasadach, które są zgodne z fizjologią człowieka – perspektywą dłuższego życia ludzi i ich znacznie dłuższej aktywności zawodowej – powiedział gość Pulsu Gospodarki.
Jarosław Janecki uważa, że lepiej byłoby, gdyby politycy w ogóle nie zajmowali się wiekiem emerytalnym.
– O wieku emerytalnym mogłyby decydować tablice demograficzne. Co parę lat po opublikowaniu przez GUS długości wieku życia ludzi, automatycznie następowałoby dostosowanie wieku emerytalnego – proponował gość Polskiego Radia 24.
W Pulsie Gospodarki również m.in. o zależnościach między ewentualnym Brexitem i ratami kredytów we frankach szwajcarskich oraz podniesieniu godzinowej stawki minimalnej z 12 na 13 złotych.
REKLAMA

Audycję prowadził Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA