"Unia jest organizmem bardzo skłóconym". Dziennikarz Radia Gdańsk o sporze dot. budżetu UE
- Widzimy postępującą erozję unii, widzimy, że unia jest organizmem bardzo skłóconym - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiak, dziennikarz Radia Gdańsk. Gościem "Debaty dnia" był także Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego".
2020-11-18, 19:09
Piotr Kubiak stwierdził, że w kwestii budżetu Unii Europejskiej jest "tak właśnie, jak mówi premier, a może nawet i gorzej".
Powiązany Artykuł

"Jest on potrzebny całej Europie". Szczerski zaapelował o kompromis ws. unijnego budżetu
- Obserwujemy organizm UE już nie tylko od momentu, kiedy weszliśmy do unii (...) i widzimy postępującą erozję unii, widzimy, że unia jest organizmem bardzo skłóconym - podkreślił gość Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
Zdaniem Kubiaka, "chorobą" Unii Europejskiej jest brexit. - Wyjście Wielkiej Brytanii pokazało, że unia jest organizmem, gdzie toczy się bitwa - zaznaczył. Dodał, że ma poważne wątpliwości, "czy przywódcy państw zdają sobie sprawę z tego, co robią".
REKLAMA
"Atak ideologii LGBT"
- Mamy atak ideologii LGBT, i nie bójmy się mówić: "ideologii", bo tak po prostu jest - podkreślił Kubiak. Według niego "to jest ideologia, która ma być narzucona m.in. w Polsce". Zaznaczył przy tym, że "mamy opór krajów konserwatywnych, czyli Polski i Węgier i emocje bardzo duże po stronie Słowacji".
Powiązany Artykuł

"Narzędzie służące karaniu sprzeciwiających się rządów". Ekspert o powiązaniu funduszy UE z praworządnością
- Polega to na tym, żeby pokazać m.in. Polsce i Węgrom, gdzie jest ich miejsce w szeregu - powiedział Kubiak. Jego zdaniem "te dwa państwa zaczęły się wybijać na niezależność, można powiedzieć niepodległość (...) i to się bardzo nie podoba decydentom z Zachodu i próbują właśnie wprowadzić takie zapisy pozatraktatowe, próbują oczywiście zwalić winę na Polaków".
Posłuchaj
Kubiak zwrócił uwagę także na to, że jako Polacy "słyszymy, że żyjemy z pieniędzy europejskich, co jest absolutną bzdurą, bo możemy to równie dobrze odwrócić i powiedzieć, że Niemcy żyją z pieniędzy europejskich".
REKLAMA
"Próba sił" w Unii Europejskiej
Z kolei Rafał Woś ocenił obecną sytuację w Unii Europejskiej jako "bez wątpienia próbę sił".
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że kraje, które przystąpiły do UE w 2004 roku, "były przez zachodnią Europę traktowane jako tacy ubodzy krewni".
CZYTAJ TAKŻE:
- "Byłby porażką niemieckiej prezydencji". Czarnecki o braku porozumienia ws. budżetu UE
- "Jesteśmy gotowi na konstruktywne rozwiązania, ale zgodne z prawem". Radosław Fogiel o budżecie UE
- W Europie Środkowo-Wschodniej do głosu doszło nowe pokolenie polityków, opinia publiczna też się zmieniła i w sposób naturalny (...) Polska próbuje zabierać głos w ważnych dla Europy sprawach i siadać do stołu, a nie być jakimś takim ubogim krewnym - stwierdził Woś.
Według dziennikarza sprawy ideologiczne dałoby się "jakoś ułożyć". Jego zdaniem znacznie bardziej istotna jest chociażby kwestia przemian energetycznych. - W Europie są w tej kwestii bardzo rozbieżne interesy - stwierdził Rafał Woś. Również Piotr Kubiak podkreślił, że "żadnej solidarności energetycznej w Unii nie ma".
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "Debata dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Piotr Kubiak (Radio Gdańsk), Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny")
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 18.05
itom/pr24
REKLAMA