more_horiz

Wojna najważniejszym wydarzeniem 2022 r. Marcin Porzucek: Polska zdała egzamin z pomocy Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 16:20
- Polskie społeczeństwo otworzyło drzwi swoich domów i swoje serca. Polska zdała egzamin z pomocy Ukrainie. Egzamin zdały samorządy i organizacje pozarządowe. Zdał go także rząd - obóz władzy, który od pierwszych godzin był ambasadorem Ukrainy na niwie dyplomatycznej, militarnej i społecznej - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek. Gośćmi audycji byli także: Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Michał Szczerba (PO) i Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica).   
Zniszczenia po ataku rakietowym na Ukrainie
Zniszczenia po ataku rakietowym na Ukrainie Foto: Dmytro Smolienko /PAP/UKRINFORM

Goście Polskiego Radia 24 mówili o najważniejszych wydarzeniach 2022 roku. Ich zdaniem najistotniejszym był konflikt zbrojny pomiędzy Ukrainą a Rosją

- Powiem o jednym osobistym i drugim bardzo publicznym wydarzeniu. Oba nastąpiły w lutym. 8 lutego urodziła się moja ukochana córeczka. A dwa tygodnie później, nocą 24 lutego, wybuchła wojna. Szalony polityk postanowił zburzyć stabilność i układ relacji międzynarodowych - zaznaczył Paweł Szrot. 

Zdaniem Krzysztofa Śmiszka "wybuch wojny w Ukrainie to wydarzenie, które zdeterminowało czy określiło resztę całego roku".

"Mobilizacja i eksplozja empatii"

- Coś, co w tym całym koszmarze jest niezwykle budujące i pozytywne, to reakcja polskiego społeczeństwa. Trzeba powiedzieć o tym, co się wydarzyło wkrótce po wybuchu wojny. Była mobilizacja i eksplozja empatii. Samozorganizowane się społeczeństwa było czymś niezwykle budującym - podkreślił polityk. 

Według Michała Szczerby "to, co się stało 24 lutego, odcisnęło swoje piętno w kraju, w całej Europie i na świecie". - Bo okazało się, że porządek, który znaliśmy po zakończeniu zimnej wojny, został jakoś na nowo odbudowany - ale w takim sensie, że była próba powrotu do ZSRR, do zagarnięcia Ukrainy. Dziwię się, że niektórzy byli tym zaskoczeni. Administracja USA przekazywała Polsce informacje w tej sprawie przynajmniej od grudnia 2021 roku - stwierdził poseł Platformy Obywatelskiej.

Marcin Porzucek z kolei zaznaczył, że "Polska zdała egzamin z pomocy Ukrainie". - Polskie społeczeństwo otworzyło drzwi swoich domów i swoje serca. Egzamin zdały samorządy i organizacje pozarządowe. Egzamin zdał także rząd - obóz władzy, który od pierwszych godzin był ambasadorem Ukrainy na niwie dyplomatycznej, militarnej i społecznej - powiedział gość PR24.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
51:39 _PR24_AAC 2022_12_31-20-06-43.mp3 Marcin Porzucek, Paweł Szrot, Krzysztof Śmiszek i Michał Szczerba o najważniejszych wydarzeniach 2022 roku 

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Michał Szczerba (PO), Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica), Marcin Porzucek (PiS)

Data emisji: 31.12.2022

Godzina emisji: 20.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także