Prof. Krzysztof Rybiński: repolonizacja banków to obniżanie ryzyka
– W perspektywie kilku lat wiele banków upadnie. Nadejdzie moment, w którym rządy nie będą w stanie ratować wszystkich banków – mówił w Rozmowie Poranka prof. Krzysztof Rybiński, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Ałma Acie. W ocenie eksperta, znacznie korzystniejsze dla klientów może być kupowanie obligacji rządowych niż zakładanie bankowych lokat.
2017-01-03, 09:13
Posłuchaj
Prof. Krzysztof Rybiński na swoim blogu radził, by w większym stopniu zainteresować się papierami emitowanymi przez rząd. Swoje zdanie podtrzymał w Rozmowie Poranka Polskiego Radia 24. – Oprocentowanie obligacji rządowych jest wyższe niż oprocentowanie większości lokat bankowych. Jest również niższe ryzyko. Sytuacja w europejskim sektorze bankowym nadal jest napięta – wskazywał ekonomista.
Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że w najbliższych latach na Starym Kontynencie będą upadały instytucje finansowe. – Bardziej w perspektywie pięciu niż piętnastu lat, wiele banków upadnie. Duża część instytucji finansowych wymaga pomocy rządowej, a nadchodzi moment, w którym państwa nie będą już w stanie ratować wszystkich banków – mówił prof. Krzysztof Rybiński. – Wówczas powtórzy się scenariusz z Cypru, gdzie klienci byli zmuszeni do zamiany oszczędności na mało warte akcje banków – dodawał ekspert.
Ekonomista na naszej antenie chwalił również działania rządu Prawa i Sprawiedliwości, dotyczące repolonizacji sektora bankowego. – Banki, które są mniej zależne od zagranicy, są bezpieczniejsze. Banki, które mają duży udział obcego kapitału, mogą zostać uderzone przez problemy swoich spółek-matek. Repolonizacja banków to proces systemowego obniżania ryzyka – pointował gość Rozmowy Poranka.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Piotr Wąż.
Polskie Radio 24/mp
24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
________________
Data emisji: 03.01.17
REKLAMA
Godzina emisji: 7.35
REKLAMA