"Kluczowe wsparcie inwestycji". Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów o sytuacji gospodarczej

- Polska, będąc na ścieżce wzrostu w ostatnich latach, polityka wspierająca rozwój gospodarki, stabilna sytuacja budżetu i poduszka finansów, która mieliśmy na początku pandemii, sprawiają, że jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne państwa. Mechanizmy wsparcia tarczy antykryzysowej to była słuszna decyzja - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Rzeczkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

2020-09-09, 13:14

"Kluczowe wsparcie inwestycji". Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów o sytuacji gospodarczej
Magdalena Rzeczkowska . Foto: Polskie Radio 24

Deficyt budżetu państwa ma wynieść 109,3 mld zł, wobec zakładanego wcześniej zerowego deficytu.

Powiązany Artykuł

Mazur 1200.jpg
Forum Ekonomiczne 2020. Krzysztof Mazur: chcemy tworzyć fabryki odporne na COVID-19

Rząd przewiduje też, że w całym 2020 r. PKB obniży się o 4,6 proc., wobec wzrostu o 4,1 proc. rok wcześniej i wzrostu 3,7 proc. zakładanego w ustawie budżetowej na 2020 r.

Jak zaznaczyła Magdalena Rzeczkowska, podczas uruchomienia mechanizmów pomocowych najważniejsze było ratowanie polskich przedsiębiorstw, zachowanie ich płynności i zachowanie miejsc pracy. - To był pierwszy element pomocy, kolejnym jest wsparcie rozwoju gospodarczego, możliwości inwestowania przez przedsiębiorstwa. To mechanizmy mające umożliwić restart gospodarki, zależy nam na tym, by w tej chwili nie stosować mechanizmów ratujących, ale pomagających w tym, by inwestować, by gospodarka się rozwijała, a przedsiębiorstwa miały możliwość rozwoju - mówiła sekretarz stanu.

Pytana o znaczny deficyt budżetowy zaznaczyła, że jest to pewnego rodzaju inwestycja na przyszłość. - To pieniądze włożone w gospodarkę, które, jak liczymy, wrócą. Deficyt na ten rok jest duży, to ponad 109 mld złotych, ale tez wskaźniki pokazują, że odbicie gospodarcze w pewnym sensie następuje. Prognozy i założenia do kolejnego budżetu zakładają już deficyt o połowę mniejszy i wyższe wpływy podatkowe - podkreślała.

REKLAMA

Czytaj również:

Zgodnie z projektem nowelizacji budżetu na 2020 r. przeciętne zatrudnienie obniży się o 2,4 proc. (wobec wzrostu o 1,5 proc. w 2019 r. i 0,5 proc. zakładanych w ustawie budżetowej na 2020 r.), w tym w sektorze przedsiębiorstw o 2,0 proc.

Na koniec roku przewiduje się wzrost bezrobocia do 8 proc., z 5,2 proc. na koniec 2019 r. oraz 5,1 proc. założonych w ustawie budżetowej na 2020 r., a przeciętna inflacja powinna zwiększyć się do 3,3 proc., wobec 2,3 proc. rok wcześniej oraz 2,5 proc. zakładanych wcześniej na rok 2020.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Data emisji: 09.09.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 11.45

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej