Cenzura w sieci. Kaleta: należy uregulować działanie mediów społecznościowych
Są to wielkie międzynarodowe korporacje działające ponad granicami państw narodowych. Mimo to niektóre państwa takie regulacje wprowadzają i my jako polski rząd także mamy taką propozycję - powiedział o rozwiązaniu problemu cenzury w sieci Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.
2021-02-09, 07:59
Przewodniczący większości w Senacie Meksyku przedstawił w poniedziałek projekt przepisów regulujących media społecznościowe. Senator zaproponował upoważnienie do regulacji głównych sieci mediów społecznościowych w tym Twittera i Facebooka, w ramach reformy federalnego prawa telekomunikacyjnego, IFT, meksykańskiego organu ds. Telekomunikacji. Miałby on prawo do nadzoru i ustanowienia ram dla zawieszania i eliminowania kont w sieciach społecznościowych. Impulsem do takiego działania było zablokowanie kont ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa w największych serwisach społecznościowych. W kierunku regulacji tych kwestii ma iść także Polska.
Powiązany Artykuł
Wojskowy zamach stanu w Birmie. Armia blokuje media społecznościowe
"Anonimowi cenzorzy"
Wiceminister sprawiedliwości powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że cenzura w mediach społecznościowych jest bardzo niepokojącym zjawiskiem. - Coraz częściej widzimy, że Internet, który miał być oazą wolności, pozwalać na prezentowanie swoich poglądów i opinii, stał się miejscem, gdzie każde słowo trzeba wpisywać z ostrożnością, bo może zostać skasowane przez anonimowych cenzorów. To bardzo niepokojące zjawisko - zaznaczył Sebastian Kaleta.
- "Nie odczuwam dumy". Szef Twittera o zablokowaniu konta Donalda Trumpa
- Pat wokół mediów społecznościowych. Republikanie są w szczególnie trudnej sytuacji
- "To tylko uwiarygadnia przekaz Trumpa". Kożuszek o cenzurze Twittera i przyszłości mediów społecznościowych
Polityk podkreślił, że konieczne jest uregulowanie działania mediów społecznościowych w polskim prawie. - Żeby temu przeciwdziałać, należy uregulować w polskim prawie działanie mediów społecznościowych. Są to wielkie międzynarodowe korporacje działające ponad granicami państw narodowych. Mimo to niektóre państwa takie regulacje wprowadzają i my jako polski rząd także mamy taką propozycję - powiedział.
REKLAMA
- Proponujemy regulacje, które spowodują, że w razie ingerencji mediów społecznościowych w treści zamieszczane przez użytkowników, będą mogli oni odwoływać się do polskiego organu administracji. Tak jak w każdej sprawie, jeśli mamy z kimś spór, to nie prywatna firma mówi nam, jak ma być, tylko finalnie zawsze jest ścieżka odwoławcza do jakiegoś organu państwa i w tym kierunku zmierzamy - zaznaczył wiceszef resortu sprawiedliwości.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości)
REKLAMA
Data emisji: 9.02.2020
Godzina emisji: 7.16
dz
REKLAMA