Traktat polsko-ukraiński. Kumoch: będzie instytucjonalizował współpracę między państwami
Wydarzenia bieżącego roku trwale zmieniły relacje polsko-ukraińskie. Ukraina to jest już zupełnie nowy kraj, który wyłania się z okresu tworzenia się jego państwowości - wskazał na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. Dodał, że traktat w pewien sposób zinstytucjonalizuje współpracę między państwami.
2022-08-30, 08:09
Jak ocenił w PR24 Jakub Kumoch, "Niemcy po raz kolejny, gdy jest jakiś kryzys polityczny, robią tzw. ucieczkę do przodu". - Tak było w 2015 r., tak jest i teraz, gdy próbują coś wygrać dla siebie na sytuacji wokół Ukrainy. Postulatem, który jest nie do przyjęcia dla Polski, jest odłożenie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej - wyjaśnił.
Zapytany o zapowiadany traktat polsko-ukraiński, gość audycji wskazał, że praktyką dyplomacji jest negocjowanie dokumentów za zamkniętymi drzwiami. - Oczywiście żadnych komentarzy na temat treści traktatu do momentu aż nie zostanie on przez obie strony omówiony i przyjęty nie jestem w stanie udzielić. Natomiast wielokrotnie prezydent Andrzej Duda mówił, jak ten traktat powinien wyglądać - powiedział.
Relacje polsko-ukraińskie
Gość audycji dodał także, że wydarzenia bieżącego roku trwale zmieniły relacje polsko-ukraińskie. - Ukraina to jest już zupełnie nowe państwo, które wyłania się z okresu przejściowego i tworzenia się jego państwowości. Państwo silne, a z drugiej strony bardzo mocno powiązane z Polską. Dlatego traktat w pewien sposób instytucjonalizuje tę współpracę - wyjaśnił.
Jak przypomniał, prezydent Andrzej Duda wspominał, że wzorem do stworzenia dokumentu jest dla niego układ, który w 1963 r. zawarły Francja i Niemcy. - Chcemy, aby te relacje były równie bliskie. Aczkolwiek strona ukraińska otrzyma wkrótce te propozycje i będzie się do nich ustosunkowywać. Też zresztą w czasie ostatniej wizyty w Kijowie były nieformalnie prowadzone rozmowy na ten temat - zaznaczył, dodając, że polski przywódca chciałby, aby traktat został zawarty w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
REKLAMA
Zapytany z kolei o postawę Niemiec wobec wojny na Ukrainie, Jakub Kumoch powiedział, że "z zaniepokojeniem obserwuje tempo ewolucji Niemiec". - To jest naród wykształcony i inteligentny, który natychmiast zrozumiał, że ich elity się myliły, a wręcz oszukiwały naród, co do oceny Rosji i trwało to latami. Ale czy elity polityczne - zwłaszcza te związane z SPD - wyciągnęły z tego wnioski? Czy tylko zmieniły retorykę? Bo obawiam się, że ich retoryka się zmieniła, natomiast same intencje nie - skomentował.
Czytaj także:
- Sprawa KPO. Prezydent Duda o "brutalnej polityce": ustalenia zostały złamane
- "Musimy powiedzieć stop neoimperialnym zapędom Rosji". Podsumowanie działań prezydenta Andrzeja Dudy na rzecz Ukrainy
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Jakub Kumoch o traktacie polsko-ukraińskim: będzie instytucjonalizował współpracę między państwami ("24 pytania - rozmowa poranka"/Polskie Radio 24) 13:30
Dodaj do playlisty
***
Audycja: "24 Pytania - rozmowa poranka"
REKLAMA
Prowadziła: Dorota Kania
Gość: Jakub Kumoch (szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 30.08.2022 r.
Godz. emisji: 7.06
REKLAMA
ng
REKLAMA