more_horiz

Jedna lista opozycji? Napieralski: przykład Zjednoczonej Prawicy pokazuje, że warto

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 08:47
- Jarosław Kaczyński w 2015 roku pokazał, że jeżeli się buduje duży blok polityczny, to można wygrać wybory. (...) Taki przykład można pokazać koleżankom i kolegom z Lewicy i z ruchu Szymona Hołowni, że to jednak warto. Ale jeszcze wszystko przed nami - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski, pytany o szanse na utworzenie wspólnej listy wyborczej opozycji.

Wśród najważniejszych postulatów przedwyborczych Donalda Tuska i Koalicji Obywatelskiej jest utworzenie wspólnej listy wyborczej w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Takiej listy nie chce Polska 2050, partia Szymona Hołowni, która planuje do wyborów iść samodzielnie. Podobną decyzję podjęło Polskie Stronnictwo Ludowe, które planuje tworzyć centrowy blok pod swoim przewodnictwem. Politycy Nowej Lewicy deklarują gotowość startu w wyborach na wspólnej liście - jeśli taka powstanie, ale są też gotowi startować samodzielnie.

Wspólna lista opozycji. Napieralski: PiS zbudowało duży blok wyborczy, który dał zwycięstwo

W Polskim Radiu 24 komentował to Grzegorz Napieralski, który stwierdził, że sprawa jednej listy opozycji w wyborach wcale nie jest jeszcze definitywnie przekreślona. Jak zauważył, mamy w Polskiej polityce przykład tego, jak duży blok polityczny zyskał dzięki zjednoczeniu.

- Jarosław Kaczyński w 2015 roku pokazał, że jeżeli się buduje duży blok polityczny, to można wygrać wybory - mówił Grzegorz Napieralski.

Przyznał, że teraz w koalicji jest duży kryzys, który wynika z "drugiej kadencji i zmęczenia materiału". Jednak koalicja trwa.

"Przykład Zjednoczonej Prawicy pokazuje, że warto"

- Kieruję do Lewicy i do Szymona Hołowni taki apel, że przecież Jarosław Kaczyński schował bardzo mocno głęboką urazę do Zbigniewa Ziobry, bo przypomnijmy, że w 2011 roku do Zbigniew Ziobro zdradził Jarosława Kaczyńskiego i odszedł z klubu PiS (...). Mimo wszystko Jarosław Kaczyński mówił: ok, mimo wszystko ważniejsza jest władza, ważniejsze są wygrane wybory, jesteśmy gotowi się porozumieć - przypomniał Napieralski.

Jak dodał, podobnie było z Jarosławem Gowinem, który wszakże wcześniej należał do Platformy Obywatelskiej, a zatem do partii, wobec której Jarosław Kaczyński był w głębokiej opozycji.

- Jarosław Kaczyński jednak zbudował taki blok i przyniosło to zwycięstwo. Więc moglibyśmy faktycznie taki przykład właśnie pokazać koleżankom i kolegom z Lewicy i z ruchu Szymona Hołowni, że jednak warto. Ale jeszcze wszystko przed nami. Do wyborów jest dużo czasu, więc ja do tego podchodzę z dużym spokojem - podkreślił poseł Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:08 PR24 2023_01_30-07-36-11_Napieralski.mp3 Grzegorz Napieralski o jednej liście wyborczej opozycji: w 2015 roku Jarosław Kaczyński stworzył szeroki blok i to mu dało zwycięstwo ("24 Pytania / Rozmowa poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także