Fit for 55. Ryszard Czarnecki: decyzje UE w obszarze klimatycznym uderzają w takie państwa jak Polska

2023-05-04, 08:37

Fit for 55. Ryszard Czarnecki: decyzje UE w obszarze klimatycznym uderzają w takie państwa jak Polska
Ryszard Czarnecki. Foto: PR24/AK

- Odpowiadając na pytanie, w czyim to jest interesie - jeżeli niemieccy europosłowie najpierw głosują za pewnymi rozwiązaniami ekologicznymi, potem rząd niemiecki nagle grozi vetem i wstrzymuje cały proces, to robi to po to, aby uzyskać pewne korzyści dla siebie - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, komentując przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę UE kolejnych aktów prawnych związanych z pakietem klimatycznym Fit for 55.

Parlament Europejski i Rada UE przegłosowały cztery akty prawne, które m.in. rozszerzają handel pozwoleniami na emisje CO2 (tzw. ETS) na transport i budownictwo. W dokumentach jest też wzrost opłat za pozwolenia na emisje CO2 w transporcie kolejowym i morskim, a także zdejmowanie z rynku darmowych uprawnień. W Polskim Radiu 24 o transformacji klimatycznej UE mówił europoseł Ryszard Czarnecki.

Ryszard Czarnecki: na transformacji klimatycznej UE zyskają niemieckie firmy

Gość audycji stwierdził, że decyzje UE w obszarze klimatycznym - ekologii i energetyki - uderzają w takie państwa jak Polska, ale też w "zwykłego Kowalskiego", przy czym europoseł podkreślił, że koszty poniesie obywatel każdego kraju UE. Ponadto - zauważył Ryszard Czarnecki - zmiany te zmniejszają konkurencyjność UE w porównaniu z największymi państwami i innymi kontynentami.

- Odpowiadając na pytanie "cui bono?", w czyim to jest interesie - jeżeli niemieccy europosłowie najpierw głosują - jako pewien element strategii niemieckiego rządu - za pewnymi rozwiązaniami ekologicznymi, potem rząd niemiecki nagle grozi vetem i wstrzymuje cały proces, to robi to po to, aby uzyskać pewne korzyści dla siebie, pewne wyjątki - mówił europoseł PiS.

Tak samo - oceniał polityk - jest z unijnym zakazem rejestracji samochodów spalinowych od 2035 roku. Zdaniem Czarneckiego to niemożliwe do osiągnięcia, ale "za parę lat będą derogacje i wyjątki od tego". - Ale najpierw jest wyraźne otwarcie bramy dla różnych firm i korporacji. Oczywiście te biznesy mają narodowość, więc na tym będą korzystać głównie nasi zachodni sąsiedzi - wyjaśnił.

"Zachód gra na podział naszego regionu"

Ryszard Czarnecki komentował brak szerokiego unijnego sprzeciwu wobec radykalnej transformacji klimatycznej UE. Zauważył, że Polskę w sprzeciwie wsparły tylko Włochy, Bułgaria i Rumunia. Nawet w przypadkach, w których Polska miała więcej sojuszników, przeważnie ostatecznie i tak przepisy popiera znaczna większość.

Jego zdaniem wynika to z zakulisowych często działań Francji i Niemiec. Tak było - stwierdził - w przypadku pakietu mobilności, któremu przeciwstawiali się - oprócz Polaków - m.in. Czesi i Słowacy, ale Francja i Niemcy przekonały ich umowami bilateralnymi.

- Zachód szeroko rozumiany gra umiejętnie, dzieląc nasz region, dając różne "fanty", tak by nas podzielić, szantażując, że np. w kolejnej perspektywie budżetowej UE będzie mniej pieniędzy dla poszczególnych krajów - wyjaśnił Ryszard Czarnecki.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Ryszard Czarnecki: Polityka klimatyczna UE da korzyści Niemcom, zaszkodzi Polsce i Polakom ("24 Pytania - Rozmowa poranka") 15:08
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)
Data emisji: 4.05.2023
Godzina emisji: 07.08

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej